لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۳۶
به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام‌های امور اضطراری تایلند گفته‌اند دو نفر در پی درگیری‌ها و خشونت‌هایی که روز شنبه، نهم آذرماه، در ادامه اعتراضات ضددولتی چند روزه در تایلند رخ داد، کشته و دست‌کم ۴۵ نفر نیز زخمی شدند.

یک مقام رسمی نیروی پلیس بانکوک، پایتخت تایلند، پیشتر هویت یکی از قربانیان را اعلام کرده بود؛ او پسر جوانی ۲۱ ساله است که در پی شلیک گلوله جان خود را از دست داده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها قربانی دیگر «سربازی از هواداران دولت بوده است».

بنا بر گزارش‌ها در میان زخمی‌شدگان نیز گروهی بر اثر شلیک گلوله مجروح شده‌اند و مابقی در پی حملات با چاقو یا بر اثر برتاب سنگ.

بانکوک‌پست، چاپ تایلند، می‌گوید درگیری‌ای که به کشته شدن جوان تای انجامیده است به دلیل زد و خورد میان دانشجوی کشته شده و یک نگهبان «سرخ‌پوش» بوده است.

«سرخ‌پوشان» هوادارن دولتی که اکنون روی کار است به شمار می‌روند؛ کسانی که در تظاهراتی سه سال پیش علیه دولت پیشین شرکت کردند. اعتراضات سه سال پیش «سرخ‌پوش‌ها» ده‌ها کشته بر جای گذاشت. آنها از رنگ سرخ در پوشش و پرچم‌های خود استفاده می‌کنند.

تا روز گذشته در حالی‌که معترضان به دولت که با رنگ زرد شناخته می‌شوند در خیابان‌ها و دانشگاه‌ها جمع شده‌اند، هوادران سرخ‌پوش دولت نیز در گوشه و کنار تجمعاتی را تشکیل داده‌ بودند.

روز یک‌شنبه دهم آذر ماه، رهبر «سرخ‌پوشان» از هواداران دولت خواست تا به تجمعات خود خاتمه دهند.

یک شاهد در محلی که روز گذشته در آن از اسلحه استفاده شده به بانکوک‌پست گفت است که گلوله از میان نگهبانان غیررسمی که مراقبت از تجمع هواداران دولت را در دست داشتند، شلیک شده است.

این درگیری در نزدیکی استادیومی در پایتخت صورت گرفته است.

برخی رسانه‌های بین‌المللی می‌گویند جریان مرگ جوان دانشجوی معترض به دولت هنوز دقیقا مشخص نیست ولی به‌هر حال به او در زمان درگیری میان معترضان و هواداران دولت شلیک شده است.

دولت تایلند قرار است از روز یک‌شنبه دهم آذر ماه سه هزار نیروی ارتش را برای آنچه «تامین امنیت» پایتخت نامیده است به خیابان‌ها بفرستد.

سوتپ توئکسوبان، رهبر پیشین حزب دموکرات و معاون نسخت‌وزیر پیشین تایلند، از سرشناس‌ترین چهره‌های معترضان که از راهپیمایان خواسته بود تا به محاصره‌ اداره‌ها و ساختمان‌های دولتی و ماندن در خیابان‌ها ادامه دهند، روز گذشته گفت اعتراض‌ها به «روز پیروزی» انجامیده است.

رسانه‌ها می‌گویند این نگرانی وجود دارد که سازوکارهای دولتی به طور گسترده‌ای مختل شوند، آنچه می‌تواند بر اقتصاد کشور تاثیر به‌سزایی بگذارد.

در عین حال در حالی که تظاهرات خیابانی در تایلند ادامه دارد، اینگلاک چیناوات (شیناواترا)، نخست وزیر آن کشور، روز پنج شنبه توانست از پارلمان رای اعتماد بگیرد.

بنا بر گزارش‌ها، تازه‌ترین اعتراضات، بزرگ‌ترین از زمان اعتراضات خونین سال ۲۰۱۰ است، که هواداران دولت فعلی به راه انداختند.

معترضان دولت خانم اینگلاک چیناوات از دوشنبه هفته گذشته به خیابان‌ها رفته‌اند.

آنها نخست‌وزیر را متهم کرده‌اند که بازیچه دست برادرش، نخست‌وزیر پیشین تایلند، تاکسین چیناوات است. آقای چیناوات که خود با کودتا سرنگون شده است، در عین حال با اتهام‌های مختلف مالی روبه‌روست.

بسیاری از معترضان به دولت فعلی هوادارن حزب اپوزیسیونِ «دمکرات» به‌شمار می‌روند.

حزب حاکم «فوآ تای» -پیشتر حزب «قدرت مردم»- از موفق‌ترین احزاب سیاسی سال‌های گذشته در تایلند به شمار می‌رود و قدرت را تقریبا بی‌وقفه با نام‌های گوناگون در دست داشته است.

حزب دمکرات در میان شهروندان مناطق جنوبی، ساحلی و شهرنشین تایلند از هواداران زیادی برخوردار است در حالی‌که حزب حاکم که خانواده چیناوات در آن صاحب نفوذند در مناطق شمالی و نیز میان شهروندان شهرهای کوچک‌تر و روستاها طرفداران زیادی دارد.
XS
SM
MD
LG