لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۵۵

کلینتون و ترامپ پس از مناظره به انتقادهای تند از یکدیگر ادامه دادند


هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات، ساعاتی پس از نخستین مناظره با دونالد ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه او در انتخابات ریاست‌جمهوری، اتهام‌ها علیه او در مورد «نژادپرستی»، «ضدزن‌بودن» و «فرار مالیاتی» را تکرار کرده‌است. ترامپ نیز وعده داده در مناظره بعدی حملات شدیدتری علیه کلینتون انجام دهد.

جزئیاتی از نخستین مناظره را اینجا بخوانید

نامزد حزب دمکرات در جریان مناظره پنجم مهر ماه در نیویورک، اتهام‌های مشابهی را به رقیب خود زده و در عین حال گفته بود او اظهارنامه مالیاتی خود را آشکار نمی‌کند، چون چیزی یا چیزهایی برای پنهان کردن از مردم دارد.

خانم کلینتون پس از مناظره به خبرنگاران گفته‌است آقای ترامپ «اتهام‌ها و ادعاهایی را مطرح کرده که آشکارا غیرواقعی هستند، و بیان‌گر نظراتی که به نظر من، بسیاری از مردم را آزرده‌خاطر می‌کند».

دونالد ترامپ، از سوی دیگر، وعده داده در مناظره بعدی حملات شدیدتری علیه رقیب دمکرات خود انجام دهد. او گفته است «در مورد هر مسئله‌ای [که مطرح شد] کلینتون واکنشی بی‌طرفانه نشان می‌داد، در حالی‌که من برای ایجاد کار، امنیت و رفاه، برنامه رو کردم».

او در عین حال خودش را ستوده است که به موضوع «خیانت‌های زناشویی» همسر هیلاری کلینتون؛ بیل کلینتون، نپرداخته و وعده داده شاید در مناظره بعدی این کار را بکند: «من به او آسان گرفتم چون نمی‌خواستم با احساسات کسی بازی کنم».

ترامپ به شبکه فاکس گفته است وقتی کلینتون از او به خاطر ضد زن بودن انتقاد کرده، او چیزی نگفته: «می می‌توانستم موضوع زن‌های شوهر او (هیلاری کلینتون) را به میان بکشم. ولی تصمیم گرفتم این کار را نکنم، چون دختر آن‌ها (چلسی کلینتون) در محل (مناظره) بود».

رویترز می‌گوید کلینتون در واکنش این گفته‌های ترامپ را کم‌اهمیت برشمرده و گفته است «او می‌تواند هرجور که دلش خواست کارزار خود را ادامه دهد». به گفته نامزد حزب دمکرات «مسئله اصلی، کنترل احساسات، شرایط داشتن و صلاحیت داشتن است، که برای در دست گرفتن سخت‌ترین و مهم‌ترین کار جهان (ریاست‌جمهوری ایالات متحده) باید برخوردار بود».

به گزارش رویترز، ترامپ، خود، در زمانی‌که با همسر نخستش، خانم ایوانا ترامپ، بود، روابطی با خانم مارلا میپلس داشت که بعدا با او ازدواج کرد. زندگی مشترک این دو نپایید و آقای ترامپ با همسر سوم، و فعلی خود، خانم ملانیا ترامپ ازدواج کرد. ملانیا ترامپ گاهی در جریان کارزار انتخاباتی ترامپ نیز حاضر می‌شود، هرچند حضور فرزندان او به مراتب بیشتر به چشم می‌آید. بیل و چلسی کلینتون، همسر و دختر هیلاری کلینتون نیز در جریان کارزارهای مهم نامزد حزب دمکرات او را همراهی می‌کنند و هر دو در مناظره در دانشگاه هافسترا در لانگ‌آیلندِ ایالت نیویورک حضور داشتند.

مناظره روز دوشنبه رکورد شمار بینندگان تلویزیونی را در تاریخ مناظرات ایالات متحده شکسته است.

XS
SM
MD
LG