لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۹

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، بار دیگر از تلاش‌ها برای بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین انتقاد کرده و با انتقاد از تصمیم ستاد هیلاری کلینتون برای پیوستن به این جریان، آن‌ را تلف کردن وقت توصیف کرده‌است.

دونالد ترامپ هفتم آذر ماه در عین حال در توئیتر خود گفته اگر به خاطر «میلیون‌ها تن از کسانی که غیرقانونی رای داده‌اند» نبود، او در شمارش آرای عمومی نیز بر کلینتون برتری پیدا می‌کرد.

آقای ترامپ رای الکترال -آرای کل یک ایالت در صورت پیروزی نامزد در آن ایالت- را از آن خود کرده‌است. به دلیل دستیابی به آرای الکترالِ بیشتر، او قانونا رئیس‌جمهوری ایالات متحده است. در عین حال بر اساس برآوردها شمارش آرای عمومی خانم کلینتون، یعنی شمارش آرای ریخته‌شده به صندوق‌ها، بیشتر از ترامپ است.

نامزد حزب دمکرات، ساعاتی پس از مشخص شدن پیروزی دونالد ترامپ، به او تبریک گفت و پیروزی او را نیز پذیرفت. اما جیل استین، نامزد حزب «سبز» که در ایالات متحده موسوم به جریان سوم هستند، شروع به جمع‌آوری کمک برای بازشماری آرا در برخی ایالت‌های آمریکا کرد.

خانم استین که تقریبا یک درصد آرا را به خود اختصاص داده، می‌گوید ممکن است در جریان شمارش آرای رایانه‌ای، سیستم شمارش آرا هک شده‌ باشد.

دمکرات‌ها و ستاد خود کلینتون این موضوع را بسیار دور از ذهن توصیف کرده‌اند و احتمال تقلب را نیز تقریبا غیرممکن می‌دانند. اما وکیل کارزار کلینتون، روز شنبه اعلام کرد «در پی دریافت صدها پیام و ایمیل و پیام تلفنی» آن‌ها تصمیم گرفته‌اند به روند شمارش آرا در ویسکانسین، نخستین ایالتی که اعلام کرد بازشماری آرا را می‌پذیرد، شرکت کنند.

↵بیشتر بخوانید: واکنش ترامپ و ستاد کلینتون به بازشماری آرا در ویسکانسین

این تصمیم در همان روز شنبه با انتقاد ترامپ روبه‌رو شد. آقای ترامپ به این موضوع نیز اشاره کرده که خود خانم کلینتون، نتیجه انتخابات را پذیرفته‌است.

اما انتقادهای رئیس‌جمهوری منتخب ادامه پیدا کرد. او در عین حال در یکی از توئیت‌های خود، گفته است اگر «رای میلیون‌ها نفر که غیرقانونی رای داده‌اند از کل آرا کم شود» او در شمارش فرد فرد شهروندانی که پای صندوق‌ها رفتند نیز آرای بیشتری را از آن خود می‌کرد.

رسانه‌های نزدیک به دمکرات‌ها، می‌گویند آقای ترامپ گفته‌های خود در مورد «رای‌دهندگان غیرقانونی» را بدون ارائه مدرک و شاهدی مطرح کرده‌است.

آقای ترامپ خود در توئیترش افزوده است که اگر انتخابات بر اساس آرای عمومی بود، او خیلی راحت‌تر می‌توانست پیروز شود، چراکه در آن صورت کارزار خود را بر اساس جمع‌آوری آرای عمومی و نه «الکترال کالج» متمرکز می‌کرد.

در عین حال رسانه‌های نزدیک به جمهوری‌خواهان می‌گویند با رخدادهای فعلی این احتمال وجود دارد که رابطه ترامپ و کلینتون بار دیگر تیره شود.

شبکه خبری فاکس می‌گوید «آتش‌بس» پس از انتخابات میان ترامپ و کلینتون، اکنون شکننده به نظر می‌رسد.

روزنامه نیویورک‌پست نیز می‌گوید «بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده» دولت تازه، از کشورهای خارجی خواهد خواست در مورد فعالیت‌های «بنیاد کلینتون» تحقیقاتی انجام دهند. این روزنامه این اطلاعات را از یک مقام نزدیک به حلقه انتقالی رئیس‌جمهوری منتخب کسب کرده‌است.

روز یک‌شنبه کلیان کانوی، از مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، نیز به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفته بود آقای ترامپ در مورد کلینتون «سخاوت‌مندانه» رفتار کرده است اما «من فکر می‌کنم، او (هیلاری کلینتون) تمایل دارد به این بازشماری خنده‌دار بپیوندد».

هنوز ستاد هیلاری کلینتون واکنشی به این موضوع و گفته‌های تازه نشان نداده است. اما برنی سندرز، رقیب درون‌حزبی کلینتون، که اکنون از سناتورهای ارشد دمکرات است، از بازشماری آرا دفاع کرده‌ و آن را «حق قانونی حزب سبز» توصیف کرده‌است.

دونالد ترامپ، اما در روز شنبه تلاش‌های رهبر حزب سبز را «کلاه‌برداری» توصیف کرده بود. او در عین حال این احتمال را مطرح کرده که تنها بخش کمی از پولی که استین جمع کرده، خرج روند بازشماری آرا شود.

دوره ریاست ۴۵مین رئیس‌جمهوری ایالات متحده از سومین هفته ماه ژانویه آغاز می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG