لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۳

انتقاد سیاستمداران جمهوری‌خواه و دمکرات از سخنان ترامپ در مورد پوتین


میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا، گفته است «فکر نمی‌کنم هیچ‌گونه تشابه و برابری میان رفتار روس‌ها و راه‌وروش ایالات متحده وجود داشته باشد»

در پی گفته‌های دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، در مورد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، سیاستمداران ایالات متحده از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، انتقادهایی را مطرح کرده‌اند.

در مصاحبه‌‌ی رئیس‌جمهوری آمریکا با شبکه تلویزیونی فاکس که روز ۱۷ بهمن ماه پخش شد، بیل اوریلی، مجری شبکه فاکس از آقای ترامپ پرسید آیا به آقای پوتین احترام می‌گذارد.

در واکنش به پاسخ مثب او، مجری فاکس افزود «اما او یک قاتل است. پوتین یک قاتل است».

ترامپ سپس پاسخ داد «قاتلان زیادی وجود داشتند. ما [آمریکا] هم قاتلان زیادی داشتیم… چه فکر می‌کنی؟ که کشور ما، کشوری بی‌گناه است؟».

در پی پخش این مصاحبه بود که این بخش از سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا با واکنش‌هایی روبه‌رو شد.

میچ مک‌کانل، رئیس اکثریت جمهوری‌خواه در سنای آمریکا، گفته است «فکر نمی‌کنم هیچ‌گونه تشابه و برابری میان رفتار روس‌ها و راه‌وروش ایالات متحده وجود داشته باشد».

سناتور مک‌کانل، در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان، می‌گوید «او یک مامور پیشین کا‌گ‌ب (سازمان اطلاعاتی شوروی سابق) است. یک یاغی، نه یک [مقام] انتخاب‌شده از طریق انتخاباتی که اکثریت مردم، اعتبار آن را باور داشته باشند».

سناتور بن سـَس، دیگر سناتور جمهوی‌خواه، از دیگر مقام‌های منتقد به گفته‌های آقای ترامپ، بود.

سناتور سـس در گفت‌وگو با شبکه خبری ای‌بی‌سی می‌گوید «هیچ‌گونه شباهت اخلاقی بین آمریکا، بزرگ‌ترین کشور حامی آزادی در تاریخ جهان، و یاغی‌گری جنایت‌کارانه‌ پوتین در حمایت از حلقه نزدیکان خود، وجود ندارد».

مایکل مک‌فال، سفیر پیشین آمریکا در مسکو، از مشاوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از حزب دمکرات، سخنان آقای ترامپ را «زشت‌ و زننده» توصیف کرد.

سناتور جمهوری‌خواه مارکو روبیو، زمانی از رقبای درون‌حزبی دونالد ترامپ، نیز در توئیتر خود گفته «کجا حزب جمهوری‌خواه، یک فعال سیاسی حزب دمکرات، را مسموم کرده است و یا بر عکس این موضوع؟ ما شبیه پوتین نیستیم».

رئیس‌جمهوری ایالات متحده پیش‌تر، در زمان رقابت‌های درون حزبی و پس از آن نیز گفته‌هایی در تمجید از عملکرد ولادیمیر پوتین بیان کرده بود. آقای ترامپ در عین حال با دیگر رهبران مخالف و منتقد پوتین، مانند رئیس‌جمهوری اوکراین نیز گفت‌وگو کرده‌است. او اخیرا در تماسی تلفنی با پترو پوروشنکو، گفته بود «با همکاری اوکراین، روسیه و دیگر طرف‌های دخیل، کمک خواهیم کرد تا صلح در مرزهای (اوکراین و روسیه) برقرار شود».

الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه از طرف مسکو، و اتهام‌های وارد شده به روسیه در مورد حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین، به تحریم‌های آمریکا و متحدان غربی آن علیه روسیه انجامیده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG