لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۴

سفیر آمریکا در سازمان ملل «اقدامات خشونت‌آمیز» روسیه را محکوم کرد


نیکی هیلی

نیکی هیلی، سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل، در نخستین جلسه خود در شورای امنیت، به انتقاد از روسیه پرداخت و تاکید کرد تا زمانی که آن کشور شبه‌جزیره کریمه را به اوکراین باز نگرداند، تحریم‌ها علیه مسکو رفع نخواهد شد.

خانم هیلی، ۱۴ بهمن‌ماه در مقر سازمان ملل در نیویورک، گفته است: «من این را یک موضوع ناخوشایند می‌دانم که در اولین حضورم [در شورای امنیت] باید دست به محکوم کردم اقدامات خشونت‌آمیز روسیه بزنم».

سفیر ایالات متحده این سخنان را در جلسه شورای امنیت بیان کرده‌است؛ شورایی که هم آمریکا و هم روسیه در آن حق وتو دارند.

نیکی هیلی افزوده است «این [گفته‌ها] نباید بیان شود… ما خواستار روابط بهتر با روسیه هستیم. با همه اینها، وضعیت در شرق اوکراین می‌طلبد که به طور روشن و قوی، اقدامات روسیه را محکوم کنیم».

سفیر ایالات متحده تاکید کرده‌است که تحریم‌ها علیه فدراسیون روسیه تا زمانی‌که شبه‌جزیره کریمه را به خاک اوکراین باز نگرداند، ادامه خواهد داشت.

روسیه، در پی اعتراضات در اوکراین که به سرنگونی دولت هوادار مسکو و روی‌کار‌آمدن دولتی هوادار غرب انجامید، دست به اقداماتی زد که از نظر غرب «دخالت در امور داخلی» اوکراین به شمار می‌رود. این کشور، در زمستان ۱۳۹۲ شبه‌جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود پیوست کرد.

مسکو در عین حالی که متهم به حمایت از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین است؛ این اتهام‌ها را رد کرده و می‌گوید حق خود می‌داند که «از حقوق اقلیت‌ها روس دفاع کند». ولادیمیر پوتین در جریان امضای سند الحاق کریمه گفته بود دولتش علیه آنچه «توطئه غرب برای ملحق کردن اوکراین به دایره نفوذ خود» توصیف کرد، وارد عمل شده‌است. پیوست کریمه و دیگر اتهام‌های وارد شده، به وضع تحریم‌های ایالات متحده و اروپا علیه مسکو انجامید.

همین اقدامات و تحریم‌هاست که در گفته‌های خانم هیلی مطرح شده‌است: «این تنها شرق اوکراین نیست که به خاطر اقدامات خشونت‌بار روسیه، در رنج و عذاب است. ایالات متحده همچنان به محکوم‌کردن [اقدامات روسیه] ادامه داده و خواستار پایان فوری به اشغال کریمه از طرف روسیه است».

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، گفته‌های خانم هیلی را رد کرده، اما در عین حال به او خوشامد گفته است. به گزارش رویترز، آقای چورکین در پی سخنان نیکی هیلی گفته است: «با در نظر گرفتن موضوع مورد بحث و وقایع و حواشی آن، [گفته‌های نیکی هیلی] به‌اندازه کافی دوستانه بود».

به گفته سفیر روسیه در سازمان ملل «اگر فرصتی برای بهبود روابط با ایالات متحده است، اگر فرصتی وجود دارد تا با آمریکا همکاری بهتری داشته باشیم… در آن‌صورت ما باید از این فرصت استفاده کنیم».

دونالد ترامپ، اندکی پیش از آغاز دوران ریاست‌جمهوری‌اش، در مصاحبه‌ای با روزنامه «وال‌استریت‌جورنال» گفته بود، تحریم‌ها علیه روسیه برای مدتی باقی خواهند ماند، اما درصورتی‌که مسکو به آمریکا کمک کند، دیگر دلیلی برای حفظ تحریم‌ها وجود نخواهد داشت. او پس از آغاز دوره کاری‌اش، در جریان یک نشست خبری با نخست‌وزیر بریتانیا، گفته بود هنوز زود است در مورد لغو تحریم‌ها صحبت شود.

۴۵مین رئیس‌جمهوری جمهوری آمریکا و هم‌تای روس او، نهم بهمن‌ماه برای نخستین بار گفت‌وگویی تلفنی انجام دادند. آقای ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود وعده ایجاد روابطی بهتر با روسیه را داده‌ بود. رسانه‌های اروپایی می‌گویند مقام‌های این قاره در مورد آینده تحریم‌های روسیه نگران هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG