لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۰۰

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، در جریان سخنرانی‌های انتخاباتی خود در میشیگان و مینه‌سوتا گفته، دولت او -در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا- بدون کسب حمایت جوامع محلی، هیچ پناهجویی را به خاک آن کشور نمی‌پذیرد.

آقای ترامپ که در این روزهای واپسین کارزار انتخاباتی آمریکا، در حال انجام سفرهای پی‌درپی به چندین ایالت آمریکا است، به میشیگان و مینه‌سوتا، ایالت‌هایی عمدتا هوادار دمکرات‌ها، رفته‌است.

آقای ترامپ، ۱۶ آبان در میناپولیس، بزرگ‌ترین شهر ایالت مینه‌سوتا گفته مردم نتیجه بررسی «معیوب» پیشینه جوامع مسلمان سومالی‌تبار را دیده‌اند و آنچه در میشیگان، دیگر مرکز روبه‌رشد جوامع مسلمان، رخ داده نیز «رسوایی‌آور» است.

در تابستان گذشته حمله مهاجمی با چاقو به مردم، در یک مرکز خرید در مینه‌سوتا، ۹ زخمی برجای گذاشت. فرد مهاجم به ضرب گلوله پلیسی که در محل بود، اما در حال خدمت نبود، کشته شد. بنا بر گزارش‌های بعدی، گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، مسئولیت حمله را برعهده گرفت.

در اوایل سال جاری میلادی نیز سه سومالیایی‌تبار ایالت مینه‌سوتا، متهم به تلاش برای پیوستن به صف داعش شده بودند.

در پایان سال‌های دهه ۱۹۸۰ و آغاز ۱۹۹۰ شماری از مردم سومالی، در پی جنگ داخلی آن کشور، به آمریکا پناهنده شدند که عمدتا ساکن مینه‌سوتا هستند. بنا بر آمار نزدیک به ۴۰ هزار نفر از آن‌ها در این ایالت زندگی می‌کنند.

برآوردهای الکتومی نشان می‌دهد که در توئیتر موضوع مهاجرت و مسائل تباری و نژادی، اخیرا بر دیگر مسائل مطرح شده در کارزار انتخاباتی سایه افکنده‌است

آقای ترامپ در میشیگان نیز گفته مردم «مستقیما با مشکل ناشی از برنامه پناهجویان روبه‌رو شده‌اند… این موضوع امنیت شما را در خطر انداخته است. این مسئله مشکلات فزاینده‌ای برای مدرسه‌ها و اماکن عمومی شما به‌وجود آورده است».

او افزوده است «دولت ترامپ هیچ پناهجویی را بدون کسب حمایت جوامع محلی نخواهد پذیرفت».

موضوع پناهجویان و برنامه دولت باراک اوباما برای افزایش شمار آن‌ها در آمریکا، به‌ویژه در پی جنگ داخلی سوریه و به طور مستقیم در مورد این دست از پناهجویان، چندین بار در کارزار انتخاباتی دو رقیب اصلی، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، مطرح شده‌است.

جایگاه سیاست خارجی و امنیت ملی، در کنار مهاجران، مسئله مالکیت سلاح، اقتصاد و مسائل نژادی طی دو هفته گذشته در مباحث مجازی، با در نظر گرفتن دو نامزد اصلی انتخابات
جایگاه سیاست خارجی و امنیت ملی، در کنار مهاجران، مسئله مالکیت سلاح، اقتصاد و مسائل نژادی طی دو هفته گذشته در مباحث مجازی، با در نظر گرفتن دو نامزد اصلی انتخابات

برخلاف ترامپ، کلینتون، نامزد حزب دمکرات، از برنامه پذیرش ۱۰ هزار پناهجوی سوری حمایت کرده‌است.

نامزد حزب جمهوری‌خواه می‌گوید این برنامه به ایجاد «تروریسم، افراطی‌گری و رادیکالیزم» می‌انجامد. از منظر مایک پنس، معاون آقای ترامپ، برای حمایت از غیرنظامیان سوری، باید در خود آن کشور یک منطقه امن ایجاد کرد. البته موضوع ایجاد منطقه امن در سوریه، از سوی ستاد کلینتون نیز مطرح شده‌است. بیشتر بخوانید

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG