لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۲۸

رای قاضی آمریکایی علیه محدودیت‌های خانوادگی در فرمان مهاجرتی ترامپ


از منظر هواداران فرمان مهاجرتی، این دستور به امنیت آمریکا کمک می‌کند. از نظر منتقدان، روح این فرمان با قانون اساسی آمریکا در تضاد است.

یک قاضی در ایالت هاوایی آمریکا، علیه محدودیت‌ها در پیوند‌های خانوادگی شهروندان کشورهای شــش‌گانه، متقاضی روادید به ایالات متحده، رای داده‌است. بنا بر فرمان اجرایی دولت، اعضای خانواده مانند پدربزرگ و مادربزرگ شامل «پیوند‌های نزدیک» برای صدور روادید نمی‌شوند.

قاضی دریک واتسون، در هونولولو، گفته است پدربزرگ و مادربزرگ، عمه، خاله، دایی، عمو و دیگر شهروندان ایران و پنج کشور دیگر، که عضو یا اعضای خانواده‌ آن‌ها شهروند آمریکا است، باید بتوانند روادید ورود بگیرند.

پیش از این ایالت هاوایی از قاضی واتسون خواسته بود تا تفسیر خود از حکم دیوان عالی آمریکا را ارائه کند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبـــرها|
|به تلگـــرام رادیو فردا بپیوندید|

دیوان عالی ایالات متحده اوایل تیر ماه، رای به اجرای بخش‌هایی از فرمان ممنوعیت موقت ورود شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان و نیز پناهجویان به خاک این کشور داده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا فرمان اولیه خود را همزمان با افزایش نگرانی‌های بین‌المللی از حملات افراد و گروه‌های اسلام‌گرا در شهرهای مختلف اروپا و دیگر نقاط جهان صادر کرد. از منظر هواداران، این فرمان به امنیت آمریکا کمک می‌کند. از سوی دیگر منتقدان گفته‌اند که روح این فرمان با قانون اساسی آمریکا در تضاد است و به نوعی، «ممنوعیت ورود مسلمانان» به خاک آمریکا است.

بنا بر تفسیری که دولت پس از حکم دیوان عالی، به‌شکل مقررات برای مراکز دیپلماتیک ارسال کرد، تنها آن‌دسته از شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی و سودان می‌توانند درخواست روادید آمریکا بکنند، که دارای روابط خانوادگی بسیار نزدیک در آمریکا باشند: شامل، پدر و مادر، همسر، فرزند، دختر یا پسر بالغ، همسر فرزندان، خواهر یا برادر و نامزد. در نتیجه پدربزرگ و مادربزرگ، نوه‌ها یا اعضای خانواده از جمله دایی، خاله، عمو، عمه یا فرزندان شامل پیوندهای لازم برای کسب روادید نشده‌اند.

دادستان ایالت هاوایی از دادگاه خواسته بود تا در مورد «مفهوم» خویشاوندان نزدیک که در حکم دیوان عالی آمریکا آمده، بازنگری کند. قاضی فدرال گفته بود در مقام تغییر احکام دیوان عالی نیست و در نتیجه درخواست را رد کرده بود.

اما دادگاه استیناف در ۱۶ تیر ماه اظهار داشت قاضی می‌تواند در آینده، و در صورتی که دولت، در مورد فرد خاصی، خلاف رای دیوان عالی عمل کند، حکم قضایی صادر کند. ایالت هاوایی برای صدور چنین حکمی درخواست رسمی ارائه کرده بود.

قاضی واتسون می‌گوید فهرست تعیین‌شده در مورد پیوندهای خانوادگی باید به اعضای دیگر نیز گسترش یابد. به گفته دادگاه، تعریف دولت ترامپ از پیوندهای نزدیک خانوادگی «به‌شدت محدود» است، و کسانی مانند پدربزرگ و مادربزرگ در راس پیوندهای نزدیک خانوادگی قرار دارند.

۵۰ روز فرصت به دولت‌های خارجی

همزمان با این حکم، گزارش شده است که واشینگتن ۵۰ روز به دولت‌ها و کشورهای دیگر فرصت داده‌است تا خود را با مقررات تازه مسافرتی و ارائه مدارک و اطلاعات لازم وقف دهند، یا با تحریم‌های احتمالی روبه‌رو شوند.

بنا بر دستورالعملی که وزارت خارجه آمریکا برای مراکز دیپلماتیک آن کشور ارسال کرده، از این مراکز خواسته شده تائید کنند کشورهای میزبان آن‌ها استاندادرها و معیارهای تازه در مورد ارائه اطلاعات و اسناد هویتی را رعایت می‌کنند.

گفته می‌شود برخی از این معیارها ممکن است جنجال‌برانگیز باشند؛ برای نمونه آیا دولت خارجی مورد نظر توانسته ثابت کند که «پناهگاه امنی برای حضور تروریست‌ها نیست و بالقوه به چنین محلی تبدیل نخواهد شد».

بنا بر گزارش‌ها دستورالعمل محرمانه و جداگانه‌ای برای مرکز دیپلماتیک آمریکا در برخی کشورها که ممکن است «مشکل‌دار» باشند فرستاده شده، هرچند مشخص نیست این کشورهای احتمالی، کدام‌ها هستند.

XS
SM
MD
LG