لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۵۶

اعتراض‌ها در ترکیه؛ مشاور اردوغان معترضی را در خیابان کتک زد


یوسف یرکل درحال لگد زدن به معترضی که پلیس او را روی زمین انداخته است
بدترین سانحه معدن در ترکیه که جان بیش از ۲۸۰ معدنچی را در شهر «سما» گرفته و به موجی از اعتراضات در آن کشور تبدیل شده با انتشار تصاویر مشاور نخست‌وزیر در حال کتک زدن یک معترض در وسط خیابان جنجالی‌تر شده است.

در این تصاویر یوسف یرکل، از مشاوران رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، و از معاونان رئیس دفتر او، به یکی از معترضان، که پلیس در میان خیابان نگه داشته است لگد می‌زند.

این حادثه زمانی رخ داده است که نخست‌وزیر ترکیه برای دیدار از محل رخداد مرگبار انفجار و آتش‌سوزی در معدن «سما»، ۲۴ اردیبهشت ماه، به آن منطقه رفته بود.

در همان زمان نیز خبرها و گزارش‌هایی درباره اعتراض‌ها در آن شهر و نیز حمله معترضان به کاروان حامل نخست‌وزیر ترکیه منتشر شده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این اعتراض‌ها سبب شده بودند که محافظان آقای اردوغان مجبور شوند برای مدتی او را به یک سوپرمارکت برده و سپس از محل دور کنند.

روزنامه حریت، چاپ ترکیه، می‌گوید معترضی که مشاور اردوغان به او حمله کرده است، از جمله کسانی است که به کاروان خودروهای حامل نخست‌وزیر ترکیه لگد می‌زند.

در همین زمان نیروهای پلیس او را روی زمین می‌اندازند. اندکی بعد نیز مشاور نخست‌وزیر -که بنا بر این گزارش از کاروان خودروها پیاده می‌شود- چند لگد به معترض می‌زند و دوباره به خودروی خود باز می‌گردد.

آقای یرکل ۳۰ ساله، به گفته حریت از افرادی است که در «گروه نخست» از مشاوران اردوغان و نزدیک به این سیاست‌مدار ترکیه‌ای جای دارد.

یرکل خود، روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت، بیانیه‌ای در این مورد منتشر و ابراز پشیمانی کرد اما گفت که معترض او را «تحریک» کرده است.

شبکه‌های مجازی ترکیه، از جمله توئیتر، از واکنش‌ها به رخداد شهر سما مملو شده است.
پلیس در ازمیر از خودروهای آب‌فشان علیه معترضان استفاده کرده است
پلیس در ازمیر از خودروهای آب‌فشان علیه معترضان استفاده کرده است


اعتراض‌ها ساعتی پس از انفجار معدن در سما و کشته شدن دست‌کم ۲۸۳ کارگر تا کنون، به شهرهای مختلف ترکیه سرایت کرد.

معترضان به دولت، که از جمله آن را به سهل‌انگاری در مورد ایمنی کارگران متهم می‌کنند، در آنکارا، استانبول، ازمیز و شهرهای دیگر به خیابان‌ها آمده و در برخی از آنها درگیری‌هایی نیز رخ داده است.

اتحادیه‌های کارگری نیز اعلام اعتصاب کرده‌اند.

دولت ترکیه در عین حال متهم است که حزب آن (عدالت و توسعه) به درخواست ماه آوریل حزب مخالف (جمهوری‌خواهان خلق) در پارلمان، برای بررسی وضعیت ایمنی در معدن «سما» رای منفی داده است.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG