لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۳

دولت اوکراین می‌گوید نیروهای نظامی آن کشور توانسته‌اند تا روز ۱۵ تیر ماه کنترل پنج شهر را در استان دونتسک در شرق آن کشور دست بگیرند.

علاوه بر اسلوویانسک و کراماتورسک که خبر کنترل آنها پیشتر منتشر شده بود، کی‌یف از بازپس‌گیری دروژکیفکا، کونتستانتینوفکا و آرته‌میفسک خبر داده است.

آندری لیسنکو، سخنگوی شورای امنیت ملی اوکراین در کی‌یف در جمع خبرنگاران گفته بود علاوه بر اسلوویانسک و کراماتورسک، در دروژکیفکا، کونتستانتینوفکا نیز پرچم اوکراین به اهتزار درآمده است.

وب‌سایت رئیس‌جمهوری اوکراین نیز خبر بازپس‌گیری آرته‌میفسک ۸۰ هزار نفره را اعلام کرده است.

روز شنبه نخستین پیشروی‌های عمده ارتش اوکراین اعلام شده بود؛ چندی پس از آنکه وزیر کشور اوکراین از فرار گروه بزرگی از جدایی‌طلبان هوادار روسیه از شهر استراتژیک اسلوویانسک در شرق آن کشور خبر داد، کنترل این شهر به دست نیروهای دولتی افتاد.

شهردار خودخوانده شورشیان در اسلوویانسک آن موقع در گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه تائید کرده بود که جدایی‌طلبان هوادار روسیه این شهر ۱۲۰ هزار نفری را ترک کرده‌اند.

دولت عین حال از اداره‌ها و ساز و کارهای دولتی در این شهرها خواسته است فعالیت طبیعی خود را از سر گیرند.

بازپس‌گیری کنترل اسلوویانسک، و کروماتورسک در نزدیکی آن، طی دو روز گذشته برای نیروهای دولتی اوکراین یک پیروزی تاکتیکی در نبردهای سه ماه پیش به‌شمار می‌رود.

اسلوویانسک مرکز یکی از بزرگ‌ترین زرادخانه‌های اوکراین بود که در دست شورشیان افتاده بود.

بنا بر گزارش‌ها تنش‌ها در شهر دونتسک، مرکز استان دونتسک، نیز افزایش پیدا کرده است.

مقام‌های دولتی از محاصره دونتسک و لوهانسک سخن گفته‌اند.

دونتسک در تقریبا ۱۰۰ کیلومتری اسلوویانسک، هدف بعدی نیروهای نظامی اوکراین عنوان شده است.

میخایلو کوُوال، از مقام‌های عالی‌رتبه شورای امنیت ملی اوکراین، در گفت‌وگویی با شبکه اینتر در آن کشور، گفته است برای آنکه جدایی‌طلبان هوادار روسیه در این دو شهر سلاح زمین گذاشته و تسلیم شوند، نیروهای نظامی دست به محاصره آنها می‌زنند.

به گفته آقای کووال، یک نقشه راهبردی دقیق در این مورد وجود دارد و رئیس‌جمهوری نیز آن را تائید کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG