لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۱۸

اوکراین روسیه را به ارسال سلاح سنگین برای شورشیان متهم کرد


یک شبه‌نظامی جدایی‌طلب هوادار روسیه در شرق اوکراین

ارتش اوکراین می‌گوید روسیه یک کاروان شامل ۳۲ تانک و چندین نفربر برای جدایی‌طلبان هوادار مسکو که کنترل بخش‌هایی از شرق آن کشور را در دست دارند، ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز تعدی مرزی روسیه، در صورت اثبات، به تشدید کشمکش نظامی می‌انجامد و از طرفی دیگر تعهد روسیه برای حفظ آتش‌بس را زیر سوال خواهد برد.

درگیری بین جدایی طلبان اوکراینی و دولت مرکزی که در نیمه ماه آوریل آغاز شد تا اکنون چهار هزار کشته به جا گذاشته است.

آتش‌بسی که در مینسک، بلاروس، میان طرف‌های درگیر در اوکراین ایجاد شده بارها نقض شده است.

با انتخابات یک‌شنبه گذشته در مناطق شرقی اوکراین، و انتقاد غرب و کی‌یف از آن، و در دیگر سو حمایت و تائید مسکو این آتش‌بس بیش از قبل شکننده به نظر می‌رسد.

آندری لیسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین، ۱۶ آبان، در نشستی خبری گفت «ارسال تدارکات و تجهیزات نظامی و نفرات از فدراسیون روسیه ادامه دارد.» او افزود این ستون نظامی شامل ۱۶ قبضه توپ، ۳۰ کامیون نفربر حامل نیروهای نظامی و مهمات بعلاوه ۳۲ تانک بوده است. سخنگوی ارتش اوکراین گفت در ۲۴ ساعت گذشته پنج سرباز اوکراینی کشته شده‌اند و گفته‌های شورشیان مبنی بر حمله نظامی تازه ارتش اوکراین را تکذیب کرد.

در حالیکه روسیه از غرب و کی‌یف به خاطر بحران در اوکراین انتقاد می‌کند، ناتو می‌گوید شواهدی دال بر ارسال کمک‌های نظامی آن کشور برای جدایی طلبان اوکراینی وجود دارد.

بحران اوکراین به کاهش روابط روسیه با غرب به پایین‌ترین سطح خود از زمان جنگ سرد منجر شده است.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام نظامی ناتو گفت نیروهای ائتلاف شاهد افزایش سلاح‌ها و نفرات ارتش روسیه در مجاورت مرز‌ها بوده‌اند. او افزوده است «اگر تعدی روسیه به مرزهای اوکراین تایید شود شاهد دیگری بر تجاوز روسیه و نقش مستقیم آن در بی‌ثبات کردن اوکراین خواهد بود.»

روسیه مسلح کردن شورشیان اوکراینی را تکذیب می‌کند.

در بیانیه‌ای که پس از گفت‌وگوی تلفنی پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در وب‌سایت ریاست جمهوری اوکراین منتشر شده آمده است «رئیس‌جمهوری به نقض صریح موارد اجرای توافق‌نامه آتش‌بس مینسک اشاره کرد، که به تشدید کشمکش‌های نظامی منجر شده است.»

در حالیکه روسیه هنوز به اتهامات اخیر کی‌یف پاسخی نداده، ولی پیشتر اعلام کرده بود که از آتش بس حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG