لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۳۰

بحران آوارگان سوریه از زمان نسل‌کشی رواندا بی‌سابقه است


شکری هشت ساله، از پناهندگان سوری در پناهگاهی در عراق. پدر او در جنگ داخلی سوریه کشته شده است
با گذشت بیش از دو سال از جنگ داخلی سوریه، سازمان ملل اعلام کرده است که به طور میانگین پنج هزار نفر هر ماه جان خود را در آن از دست می‌دهند.

در عین حال مقام‌های سازمان ملل می‌گویند شمار پناهندگان و آوارگان این جنگ به اندازه‌ای می‌رسد که از زمان نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ دیده نشده است.

در نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون از توتسی‌تبارها و هوتو‌تبارهای میانه‌رو به دست افراطیون هوتو کشته شدند و صدها هزار نفر آواره شدند. در آن زمان بحران ناشی از آوارگی به خاطر جنگ داخلی از بدترین‌ها طی دوران معاصر به شمار می‌رفت.

سازمان ملل می‌گوید یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان سوری در پی جنگ داخلی آن کشور آواره و پناهنده شده‌اند.

ایوان سیمونویچ، دستیار دبیر کل سازمان ملل در امور حقوق بشر، ۲۵ تیرماه به خبرنگاران گفت «جنایت جنگی، تجاوز جدی به حقوق بشر و جنایت علیه بشریت در سوریه امروز به قاعده تبدیل شده است».

سیمونویچ می‌گوید شمار بالای قربانیان نشان از بدتر شدن بحران در سوریه دارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، والری اموس، مسئول امور انسانی در سازمان ملل نیز می‌گوید دست کم ۶.۸ میلیون نفر از شهروندان سوری در حال حاضر به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند.

سوریه ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد که بنا بر آنچه سازمان ملل ارائه داده است، ۳۰ درصد از آنها به کمک نیاز دارند و نزدیک به هشت درصد از آنها نیز آواره و پناهنده شده‌اند.

سازمان ملل متحد بارها در مورد آنچه در سوریه می‌گذرد ابراز نگرانی کرده است.

روسیه و آمریکا طی هفته‌های گذشته تلاش‌هایی را آغاز کردند که در پی آن کنفرانسی بین‌المللی برای پیدا کردن راه‌حلی سیاسی برای سوریه برپا شود. اما این کنفرانس هنوز فرجامی نیافته است.

بر اساس آمار سازمان ملل بیش از ۱۰۰ هزار نفر در جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست داده‌اند.
XS
SM
MD
LG