لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۱۴

کارشناسان سازمان ملل: شورای امنیت در مورد یمن تحقیق کند


بیشتر از ۸۰ درصد کل جمعیت یمن در شرایطی بحرانی از نظر دسترسی به غذا به سر می‌برد

گروهی از کارشناسان ویژه سازمان ملل از شورای امنیت این سازمان خواسته‌اند هیئتی را برای تحقیق در مورد نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشر در رابطه با خشونت‌ها از سوی همه طرف‌های درگیر در یمن تشکیل دهد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید در گزارشی که نسخه‌ای از آن را دیده، آمده است باید «در مورد گزارش‌هایی که از نقض قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی و حقوق بشر از سوی همه طرف‌ها منتشر شده، تحقیقاتی انجام شود و نیز مشخص شود چه کسانی دست به چنین اقداماتی زده‌اند».

آسوشیتدپرس نیز می‌گوید کارشناسان از شورای امنیت خواسته‌اند یک هیئت بین‌المللی برای انجام تحقیقات تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارشناسان از جمله می‌گویند ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ۱۱۹ سورتی حمله هوایی در یمن انجام داده است که در تناقض با قوانین انسان‌دوستانه بین‌المللی‌ست.

آنها گفته‌اند بسیاری از این حملات به طور مکرر به مراکز و مناطق مسکونی، از جمله به مراسم عروسی، اردوگاه پناهجویان، مدارس و مساجد شده است.

بسته‌های غذایی گروه‌های محلی در یمن برای کسانی که در بدترین وضعیت از نظر کمبود مواد اولیه قرار دارند
بسته‌های غذایی گروه‌های محلی در یمن برای کسانی که در بدترین وضعیت از نظر کمبود مواد اولیه قرار دارند

به گزارش آسوشتیدپرس، در این گزارش در مورد قحطی دادن به مردم، در فقیرترین کشور عربی، به عنوان یک تاکتیک جنگی نیز اشاره شده است.

در عین حال دست‌کم ۲۱ میلیون نفر از مردم یمن -بیشتر از ۸۰ درصد کل جمعیت آن کشور- در شرایط بحرانی از نظر دسترسی به غذا به سر می‌برند. ائتلاف عربی راه‌های دسترسی کشور به سوخت و غذا را در کنترل خود دارد.

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی، از فروردین ماه حملات خود به یمن را برای جلوگیری از پیشروی شورشیان حوثی و بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری آن کشور آغاز کرد. مقام‌های ایرانی بارها حمایت خود را از حوثی‌ها اعلام کرده و در مورد حملات ائتلاف عربی هشدار داده‌اند. برخی مقام‌های عربی نیز تهران را به دخالت در امور کشورهای عرب متهم کرده‌اند.

بیش از ۵۸۰۰ نفر در بحران اخیر یمن جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر گزارش کارشناسان سازمان ملل، هیچ یک از طرف‌های درگیر در یمن، به هیچ‌یک از آتش‌بس‌های انسان‌دوستانه برای کمک‌رسانی به مردم جنگ‌زده آن کشور، به طور کامل احترام نگذاشته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG