لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۲

در پی رای دادگاه، فرگوسن صحنه اعتراض و درگیری شد


آتش‌نشان‌ها در حال خاموش کردن آتش در رستورانی که هدف حمله گروهی از معترضان خشمگین قرار گرفته است

هیئت ویژه دادگاه ایالت میسوری در آمریکا اعلام کرد علیه افسر پلیسی که با شلیک به یک نوجوان سیاه‌پوست در شهر فرگوسن، او را کشته بود، اعلام جرم نمی‌کند؛ این رای با اعتراضات و درگیری‌هایی در این شهر روبه‌رو شده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و خانواده مایکل براون، نوجوان ۱۸ ساله‌ای که کشته شده، جداگانه از معترضان خواسته‌اند آرامش خود را حفظ کنند.

دارن ویلیامسون، افسر پلیسی که از اعلام جرم رهایی پیدا کرده است، در مرداد ماه گذشته با شلیک ۱۲ گلوله به نوجوان سیاه‌پوست او را کشته بود.

اعتراض و درگیری در فرگوسن
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:16 0:00

در پی آن رخداد اعتراضات در فرگوسن به آنچه تظاهرکنندگان، ریشه‌های «نژادپرستانه» در این ماجرا توصیف می‌کنند، بالا گرفت.

رابرت مک‌کالک، دادستانی سنت‌لوئیز در فرگوسن، سوم آذر ماه، گفته است تصمیم هیئت دادگاه ایالت میسوری که شهر فرگوسن در آن قرار دارد، در پی بررسی همه شواهد به طور دقیق، گرفته شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید با اعلام حکم دادگاه مادر نوجوان کشته شده گریه و جمعیت شروع به شعار دادن کرده است.

معترضان در بیرون پاسگاه پلیسی که دارن ویلسون در آن کار می‌کند، شروع به پرتاب بطری و سنگ کرده‌اند.

نیروهای ضد شورش از گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز می‌گوید معترضان خشمگین به خیابان‌های فرگوسن سرازیر شده‌اند و این رخدادها بار دیگر از تنش‌ها در شهری عمدتا سیاه‌پوست که ساختار قدرت در آن در دست سفیدپوستان است، حکایت دارد.

به گزارش این خبرگزاری صدای شلیک باعث شده تا نیروهای پلیس پشت خودورهای خود پنهان شوند.

خانواده مایکل براون می‌گویند از رای دادگاه «عمیقا ناامید» شده‌اند. آنها در عین حال گفته‌اند «در حالی‌که می‌فهمیم بسیاری با ما هم درد هستند، اما از شما می‌خواهیم ناامیدی خود را از طریقی نشان دهید که بتواند تاثیری مثبت برجای بگذارد».

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز از معترضان خواسته است تا از خشونت دوری کنند و از نیروهای پلیس نیز خواسته است تا خویشتن‌دار باشند.

او در کنفرانسی تلویزیونی گفته است «باید درک کنیم که وضعیت فرگوسن بازتاب چالشی گسترده‌تر است که ما به عنوان یک ملت همچنان با آن روبه‌رو هستیم. واقعیت این است که در بسیاری از مناطق این کشور، بی‌اعتمادی عمیقی بین پلیس و جوامع رنگین‌پوست وجود دارد».

خبرگزاری‌ها می‌گویند در دیگر شهرهای آمریکا اعتراضات عموما به صورت صلح‌آمیز برگزار شده‌اند.

XS
SM
MD
LG