لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۳۹

آمریکا به شرق اروپا «تیپ زرهی» می‌فرستد


نیروهای سواره‌نظام تیپ یک ارتش آمریکا در پایگاهی در لیتوانی

ایالات متحده آمریکا برای مقابله با آنچه احتمال بروز «خشونت» روسیه در شرق اروپا عنوان شده و به منظور «حمایت از متحدان خود و اعضای ناتو»، به اروپای خاوری تیپ رزمی زرهی می‌فرستد.

خبرگزاری‌ آسوشیتدپرس، ۱۱ فروردین، از قول مقام‌های وزارت دفاع آمریکا نقل کرده‌ که اعزام تیپ تازه قرار است در فوریه سال آینده (تقریبا یک سال دیگر) انجام شود و هدف از آن اطمینان دادن به متحدان واشینگتن در برابر «خشونت روبه‌رشد روسیه» است.

خبرگزاری آلمان می‌گوید این تیپ جدید در دوره‌های ۹ ماهه خدمت خواهد کرد و تجهیزات نظامی خود را همراه خواهد داشت ولی مقام‌های نظامی، مکان یا اماکن استقرار آن را هنوز مشخص نکرده‌اند.

قرار است تجهیزات و نیروهای اعزامی تازه، در کشورهای اروپایی تمرین‌ها و رزمایش‌های مشترکی نیز برگزار کنند.

روابط غرب و روسیه، در پی بحران در اوکراین، الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه و تداوم درگیری‌ها در شرق آن کشور رو به وخامت گذاشت. روسیه می‌گوید از اقلیت روس ساکن اوکراین حمایت می‌کند، در حالی‌که کی‌یف، مسکو را متهم به تلاش برای فروپاشی کشور کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ژنرال فیلیپ بریدلاو، فرمانده ستاد اروپایی ارتش آمریکا، گفته است «اجرای برنامه جدید ارتش (آمریکا)، تداوم رویکرد ما به حفظ توازن و قدرت و اطمینان‌بخشی به متحدان و اعضای ناتو، در صورت بروز خصومت از سوی روسیه در شرق اروپا و نقاط دیگر است».

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده، طی سفرهای ماه‌های اخیر خود در شرق اروپا و دیدارها با اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، وعده افزایش نیروهای نظامی در منطقه را داده بود.

آقای کارتر پیش از این با اشاره به اینکه آمریکا حضور نظامی خود در شرق اروپا را تقویت خواهد کرد، گفته بود «واشینگتن مواضع خود را برای حمایت از متحدانش در ناتو و مقابله با سیاست تهاجمی روسیه، تقویت خواهد کرد».

تیپ جدید ارتش آمریکا، شمار تیپ‌های ایالات متحده در منطقه را به ۳ واحد افزایش می‌دهد.

وزارت دفاع ایالات متحده، در سال‌های گذشته اقدام به کاهش یا خارج کردن نیروهای نظامی و غیرنظامی خود از پایگاه‌های اروپایی، عمدتا در بریتانیا و پرتغال کرده بود تا بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند. وضعیت با بحران اوکراین و افزایش تنش در روابط غرب و روسیه تغییر کرد. به ویژه که کشورهای بخش خاوری اروپا بارها نگرانی خود را از گسترش نفوذ روسیه در منطقه ابراز کرده بودند.

مقام‌های ارشد در مسکو هنوز به خبرهای تازه واکنش رسمی نشان نداده‌اند. اما خبرگزاری دولتی «تاس» به نقل از الکساندر گروشکو، نماینده روسیه در «ناتو» می‌گوید آن کشور با رخدادهای اخیر «منفعلانه برخورد نخواهد کرد» و به آن «واکنشی نامتقارن» نشان خواهد داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG