لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۴۵

رئیس دفتر اوباما: اسرائیل باید به ۵۰ سال اشغال کرانه باختری پایان دهد


دنیس مک‌دانا، رئیس دفتر کاخ سفید، دوشنبه سوم فروردین ماه، با اشاره به گفته‌های اخیر بنیامین نتانیاهو در مورد تشکیل نشدن کشور فلسطینی تا زمانی‌که قدرت در دست اوست، گفت «اشغال (کرانه باختری) که تقریبا ۵۰ سال به درازا کشیده است، باید خاتمه پیدا کند».

رسانه‌های اسرائیلی مانند هاآرتص، گفته‌های این مقام دولت باراک اوباما را نشانه‌ای دانسته‌اند که «بحران دیپلماتیک» میان واشینگتن و تل‌آویو هنوز به پایان نرسیده است.

آقای مک‌دانا خود به سخنان نخست‌وزیر اسرائیل در مورد تشکیل نشدن کشور فلسطینی مادامی که او رهبری دولت را در دست دارد، اشاره کرده و گفته است «نمی‌توانیم این‌طور وانمود کنیم که این سخنان هرگز زده نشده‌اند».

او در عین حال به دولت آینده اسرائیل هشدار داده است که به الحاق بیشتر بخش‌هایی از کرانه باختری نیاندیشد، چرا که چنین کاری «هم غلط و هم غیرقانونی است».

سازمان ملل متحد و نیز دیوان بین‌المللی دادگستری، اشغال کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی را از سال ۱۹۶۷ (نزدیک به ۵۰ سال پیش) غیرقانونی می‌دانند.

کاخ سفید آمریکا پس از پیروزی حزب لیکود به رهبر نتانیاهو، در انتخابات اسرائیل، دیگر بار تاکید کرده بود بهترین راهکار برای حل بحران فلسطین و اسرائیل، تشکیل کشور مستقل فلسطین است.

نخست وزیر اسرائیل پس از انتخابات گفت سخنان او، به معنای عقب‌نشینی‌اش از گفته‌های قبلی نیست و او صرفا بر این باور است که «هنوز شرایط برای این کار مهیا نیست».

آقای مک‌دانا، در میان اعضای گروه «جی استریت»، از لابی‌های حامی اسرائیل ولی مخالف دولت راست‌گرای نتانیاهو، گفته است «پس از انتخابات، نخست وزیر (اسرائیل) گفت که موضعش را تغییر نداده است، ولی برای بسیاری در اسرائیل و جامعه جهانی، این اظهارات متناقض، در مورد پایبندی او به راه‌حل دو کشور (ایجاد کشور فلسطین در کنار اسرائیل) تردید ایجاد می‌کند. همانظور که نظر او در مورد شهرک‌سازی به عنوان یک هدف راهبردی برای شکاف در میان فلسطینی‌ها، و نطر او در مورد اینکه خاورمیانه پیش از تشکیل فلسطین باید باثبات شود (در تعهدات او تردید به وجود می‌آورد).»

پیش از این مقام‌های ارشد سازمان ملل متعهد نیز از دیگر کسانی بودند که به گفته‌های آقای نتانیاهو واکنش نشان داده بودند.

از جمله بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، که ۲۹ اسفند ماه، در تماسی تلفنی با نخست‌وزیر اسرائیل، از او خواست تا تعهد اسرائیل را به راه‌حل دو کشوری، به معنی تشکیل کشور فلسطین، مجددا احیا کند.

XS
SM
MD
LG