لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۱

اوباما اجازه جاسوسی هوایی از «داعش» را در سوریه «صادر کرده است»


یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا که ویژه عملیات رصد و جاسوسی است در تصویر در خاک عراق. از این پهپادها به طور گسترده‌ای برای کمک به مقابله با افراطیون در عراق استفاده شده است

رسانه‌های آمریکایی از قول مقام‌ یا مقام‌های ارشدی در دولت آمریکا می‌گویند، رئیس‌جمهوری آن کشور اجازه پرواز بر فراز سوریه را برای رصد گروه تروریستی «خلافت اسلامی» (داعش سابق) صادر کرده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز از قول یک مقام ارشد دولتی می‌گوید باراک اوباما طی روزهای آخر هفته (آغاز شهریور) اجازه پروازها را صاد کرده است.

همین روزنامه، عصر دوشنبه سوم شهریور ماه، از قول مقام‌های دفاعی آورده است که پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین به آسمان سوریه می‌فرستد، علاوه بر پهپادها احتمالا این پروازها هواپیماهای «یو۲» را نیز در بر خواهند گرفت.

شبکه خبری فاکس نیز از قول «یک مقام ارشد» دولت آمریکا گفته است اوباما اجازه پرواز پهپادهای جاسوس را بر فراز سوریه صادر کرده است.

پیش از این «وال‌استریت جورنال» از قول مقام‌های ارشد آمریکایی گفته بود پنتاگون در حال آماده شدن برای فرستادن هواپیماهای جاسوسی، از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، به حریم هوایی سوریه برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد اسلام‌گرایان است؛ آنچه ممکن است زمینه‌ساز حملات هوایی احتمالی آمریکا علیه «خلافت اسلامی» در خارج از مرزهای عراق باشد.

ایالات متحده در حال حاضر در حمایت از نیروهای عراقی و پیش‌مرگه‌های کرد که مشغول نبرد با نیروهای خلافت اسلامی هستند، به مواضع، ادوات و نیروهای این گره افراطی سنی حمله کرده است.

رسانه‌هایی مانند نیویورک‌تایمز انجام چنین پروازهایی را «گامی بلند» از سوی آمریکا، برای ورودی مستقیم به بحران چند ساله سوریه ارزیابی کرده‌اند.

همین روزنامه می‌گوید چنین چیزی می‌تواند از سوی اوباما، که بارها حکومت بشار اسد را به باد انتقاد گرفته و از برخی مخالفان شورشی او حمایت کرده است، به شکل نوعی کمک برای اسد، حتی «سهوا»، دیده شود.

با این همه مقام‌های آمریکایی گفته‌اند قصد ندارند دمشق را در مورد پروازهای -احتمالی- مطلع کنند.

وال‌استریت‌ جورنال نیز از قول دولت آمریکا می‌گوید آنها تاکید دارند جنگ علیه دشمنی مشترک، حکومت سوریه را به هم‌پیمان آمریکا تبدیل نمی‌کند.

دولت سوریه می‌گوید با هر تلاش بین‌المللی برای مبارزه با افراطی‌ها همکاری خواهد کرد. اما ولید معلم، وزیر خارجه آن کشور، گفته است هر حمله هوایی در حریم سوریه بدون اجازه آن کشور عملی خصمانه تلقی خواهد شد.

وال‌استریت جورنال از مقام‌های آمریکایی می‌گوید سیستم دفاع هوایی سوریه در شرق آن کشور، توانایی ایجاد مشکلی را برای عملیات هوایی احتمالی آمریکا، ندارد.

همین روزنامه در عین حال از قول یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید «تصمیمی برای انجام حملات (در سوریه) گرفته نشده است، اما برای کمک به گرفتن چنین تصمیمی، می‌خواهید بر آگاهی خود از موقعیت، هر چقدر که بشود، بیافزایید».

انتشار ویدئوی سر بریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی، طی روزهای گذشته بر شدت حملات لفظی و نیز بر گزارش‌ها و پیش‌بینی‌ها در مورد واکنشی آمریکا در سوریه علیه «خلافت اسلامی» افزوده است.

رسانه‌های ایالات متحده پیشتر نیز در مورد بررسی انجام عملیات آمریکا علیه خلافت اسلامی در سوریه، گزارش‌هایی را منتشر کرده بودند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG