لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۰۵

در حالی‌که در آغاز دی‌ماه شاخص‌های بورس نیویورک به رکورد تازه‌ای دست یافته بودند، این وضعیت همچنان ادامه داشته و روز جمعه، پنجم دی‌ماه، بار دیگر به پیشرفتی تازه و در مواردی بی‌سابقه رسیده است.

شاخص «داو جونز» با افزایش یک‌دهم درصد به ۱۸۰۵۳.۷۱ واحد رسید که تا کنون بی‌سابقه بوده است. «استاندارد ‌اند پورز ۵۰۰» هم با سه‌دهم درصد رشد به ۲۰۸۸.۷۷ رسید.

تنها پنج روز پیش از آن داو جونز رکوردی جدید از خود به جای گذاشته بود. پس از آن این افزایش به طور روزانه ادامه داشته است. [بیشتر بخوانید]

افزایش شاخص‌ها از روز دوم دی‌ماه در حالی انجام می‌شود که برآوردهای دولت آمریکا از پنج درصدی شدن رشد اقتصادی آن کشور در سه ماه سوم سال خبر می‌دهند. آنچه طی ۱۱ سال گذشته بالاترین رقم رشد اقتصادی‌ست.

خبرگزاری رویترز گفته بود گزارش اخير، چشم انداز رشد ۴.۳ درصدی آمريکا برای سال جاری را قوت بخشيده است.

خبرگزاری فرانسه نیز از قول تحلیلگران نقل کرده است که با انتشار این گزارش شاخص‌های بورس رو به پیشرفت گذاشته‌اند.

با این همه برخی نگرانی‌ها نیز در مورد سال پیش‌روی میلادی و احتمال رخ دادن نوساناتی در بازارهای بورس مطرح شده است.

از جمله هیو جانسون، رئیس موسسه مشاوره‌ای «هیو جانسون» در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه مشکلات اخیر اقتصادی روسیه را به عنوان عاملی احتمالا تاثیرگذار بر بازارهای جهانی توصیف کرده است.

آقای جانسون می‌گوید «سخت است تصور کنیم که مشکلات اقتصادی روسیه به دیگر بخش‌های جهان کشیده نخواهد شد.»

[بیشتر بخوانید: هجوم مردم روسیه به فروشگاه‌ها در پی کاهش چشمگیر ارزش روبل | روسیه می‌گوید بحران سقوط ارزش روبل به پایان رسیده است]

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بازارهای بورس در سال آینده میلادی، افزایش احتمالی نرخ بهره از سوی «فدرال رزور» آمریکا و تاثیرات کاهش بهای نفت در مناطق تولیدکننده آن در ایالات متحده، عنوان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG