لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۴۴

دولت آمریکا در اندیشه «تجدید نظر در استراتژی مربوط به سوریه» است


جنگ داخلی سوریه در پنجمین سال خود بیش از ۲۴۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است
جنگ داخلی سوریه در پنجمین سال خود بیش از ۲۴۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است

روزنامه وال‌استریت‌جورنال، ۲۶ شهریور ماه، از قول مقام‌های دفاعی ایالات متحده، نقل کرده است که واشینگتن در اندیشه ایجاد تغییراتی در سیاست راهبردی خود در ارتباط با سوریه است.

به گفته مقام‌های دفاعی طرف گفت‌وگو با این روزنامه آمریکایی، موج آوارگان و پناهجویان سوری، گردهمایی سران کشورها در نشست عمومی سازمان ملل در ماه آینده و فشارهای داخلی، بر «لزوم» اندیشیدن به گزینه‌های استراتژیک دیگر تاثیر گذاشته است.

از آنچه از نقل‌قول‌ها بر می‌آید، یکی از پیشنهادها مربوط به تغییر برنامه آموزش و تجهیز شبه‌نظامیان مخالف اسد در نبرد علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، است.

گفته شده ممکن است پنتاگون درصدد جایگزینی این برنامه ۵۰۰ میلیون دلاری، با یک راهکار محدودتر باشد، که به انجام حملات ائتلاف به رهبری آمریکا، علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی» نیز یاری برساند.

«بحث‌هایی در مورد پیشنهاد روسیه» در مورد مذاکره در باره انجام اقدامات نظامی در سوریه، نیز در میان مقام‌های دولتی جریان دارد.

بنا بر این گزارش موج پناهجویان که بخش قابل توجهی از آنها را شهروندان آواره سوری در بر می‌گیرند، بر لزوم تغییرات راهبردی در مورد بحران سوریه تاثیر گذاشته است
بنا بر این گزارش موج پناهجویان که بخش قابل توجهی از آنها را شهروندان آواره سوری در بر می‌گیرند، بر لزوم تغییرات راهبردی در مورد بحران سوریه تاثیر گذاشته است

روسیه طی هفته‌های گذشته اقدام به افزایش حضور خود در سوریه، در حمایت از حکومت مرکزی آن کشور به رهبری بشار اسد، کرده است.

در عین حال مسکو پیشتر پیشنهادی در مود سهیم کردن اسد در ائتلافی بین‌المللی علیه افراطیون داده بود.

البته دو روز پیش از انتشار این گزارش، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در تماسی تلفنی با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، گفته بود در ائتلاف علیه «حکومت اسلامی»، نقشی برای اسد وجود ندارد.

مقام‌های آمریکایی هنوز در مورد نیت اصلی روس‌ها با اطمینان سخنی نگفته‌اند، اما این احتمال به کرات مطرح شده است که حضور روسیه در سوریه، برای ایفای نقشی مستقیم در حمایت از بشار اسد است.

به گزارش وال‌استریت‌جورنال، احیای روند مذاکرات بین‌المللی برای پیدا کردن راهکاری در مورد جنگ داخلی سوریه، از دیگر مواردی‌ست که واشینگتن درصدد انجام آن است.

مقام‌های دفاعی گفته‌اند «توافقی فراگیر» در مورد لزوم انجام تغییرات راهبردی در مورد سوریه وجود دارد، اما مشخص نیست، گستردگی این تغییرات تا چه حد خواهد بود.

بنا بر گزارش منتشر شده، انتظار می‌رود که روز جمعه، در جلسه هیئت دولت با حضور باراک اوباما، رئیس‌جمهوری، در مورد ایجاد تغییرات در برنامه مربوط به آموزش گروه‌های مخالف اسد که علیه «حکومت اسلامی» مبارزه می‌کنند، گفت‌وگو شود.

جنگ داخلی سوریه بیش از چهار سال است، که جریان دارد. نبردها بیش از ۲۴۰ هزار قربانی و میلیون‌ها آواره و پناهجو برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG