لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۹

آمریکا و طالبان به گفت‌وگو می‌نشینند


طالبان در قطر دفتر نمایندگی گشود و به این شکل راه رسمی گفت‌وگو با این گروه هموار شد (در تصویر سمت راست: محمد نعیم، سخنگوی طالبان در نشست خبری این گروه در دوحه)
دولت آمریکا و پیکارجویان طالبان روز ۲۸ خرداد، هر یک جداگانه اعلام کردند که به زودی با دیگری در دوحه، پایتخت قطر، رو در رو به گفت‌وگو می‌نشینند.

دوازده سال پس از آغاز جنگ در افغانستان، این نخستین بار است که به طور رسمی گفت‌وگویی رودرو در سطح نمایندگان دولت آمریکا و طالبان افغانستان صورت می‌گیرد.

این گفت‌وگوها که در واقع گفت‌وگوهای صلح طرف‌های افغان به شمار می‌رود با «ابراز امیدواری محتاطانه» باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روبه‌رو شده است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در حاشیه نشست سران هشت کشور صنعتی در شهری در ایرلند شمالی گفت «این نخستین گام به سوی آشتی‌ست، هرچند هنوز آغاز کار است».

با وجود آنکه خبرهای اولیه تاریخی برای این گفت‌وگوها تعیین نکرده‌اند، اما واشینگتن‌پست، چاپ آمریکا، نوشته است که مذاکرات، فردا، ۳۰ خرداد، برگزار می‌شود.

کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود نخستین گفت‌وگو در روزهای آینده صورت می‌گیرد.

مقام‌های آمریکایی دوری طالبان از خشونت، احترام با قانون اساسی افغانستان و قطع رابطه با القاعده را از جمله شرایط گفت‌وگوها عنوان کرده‌اند.

یک سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای که به شکل زنده از تلویزیون در دوحه پخش شد، گفت این گروه «هرگز علاقه نداشت تا از خاک خود به کشورهای دیگر صدمه‌ای بزند» و آماده بوده است تا با دیگر افغان‌ها گفت‌وگو کند.

حمله آمریکا و به افغانستان پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی صورت گرفت. در آن زمان جرج بوش، ریاست ایالات متحده را بر عهده داشت و این حمله نیز از جمله به این دلیل صورت گرفت که طالبان به القاعده پناه داده بود. القاعده مسئول حملات مرگبار یازدهم سپتامبر بود و طالبان نیز در آغاز هزاره نو بر افغانستان حکومت می‌کرد.

حمله به افغانستان، طالبان را سرنگون کرد ولی آغازگر جنگ و ناآرامی‌هایی شد که تا همینک ادامه داشته است.

گفت‌وگوهای صلح با طالبان به عنوان راه‌حلی برای پایان دادن به این خشونت‌ها ارزیابی شده است.

با انتشار خبرها در مورد دور تازه گفت‌وگوهای صلح طرف‌ها در افغانستان، پیکارجویان طالبان، روز سه‌شنبه به طور رسمی در دوحه، پایتخت قطر، دفتر نمایندگی باز کردند.

به گزارش رادیو آزادی (بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی) حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان پیش از گشایش این دفتر موافقت خود را با آن اعلام کرده بود. او در عین حال گفته است که از گذشته خواهان برگزاری گفت‌وگوهای صلح داخل افغانستان بوده، اما با تقاضای برخی کشورها با بازگشایی این دفتر در دوحه موافقت کرده است. آقای کرزی مشخص نکرده است کدام کشورها از او چنین درخواستی داشته‌اند. اما مقام‌های کاخ سفید آمریکا گفته‌اند که شخص رئیس‌جمهوری ایالات متحده پی‌گیر گشایش دفتر طالبان در قطر بوده است.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفته است «حمایت از تروریسم و استفاده ابزاری از آن خلاف اصول همسایگی‌ست». او بر نقش پاکستان و نیز وعده همکاری آنها با افغانستان نیز تاکید کرده است.

روزنامه‌های چاپ افغانستان نیز روز گذشته به طور گسترده‌ای به موضوع گشایش دفتر طالبان در افغانستان و گفت‌وگوهای صلح پرداخته‌اند.

حمله به افغانستان، درگیری‌ها، حملات تروریستی و نبردهای داخلی میان ارتش، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و پیکارجویان از سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون پیوسته قربانی گرفته است.

در حالی‌که شمار دقیق شهروندان غیرنظامی کشته شده در این بحران ۱۲ ساله مشخص نیست، ولی این رقم بیشتر از قربانیان دیگر بوده است.

از نیروهای ائتلاف نیز طی این سال‌ها بیش از سه هزار و سیصد نفر کشته شده‌اند که عمده آنها نیروهای آمریکایی‌اند که بیشترین شمار نفرات را به افغانستان فرستاده‌اند.

پیش از جنگ افغانستان نیز شماری از شهروندان افغان در نبردهای داخلی و یا به دست نیروهای طالبان که حکومتی افراطی و اسلام‌گرایانه به راه انداخته بودند، کشته شدند.

پیش از حمله سال ۲۰۰۱ و آغاز درگیری‌ها میان ارتش افغانستان و نیروهای ائتلاف از یک سو و پیکارجویان عمدتا طالب از سوی دیگر این کشور درگیر جنگ با نیروهای ارتش سرخ بوده و پس از آن نیز صحنه سه دوره بلندمدت جنگ داخلی بوده است.

همزمان با انتشار خبرها در مورد آغاز روند تازه‌ای از گفت‌وگوهای صلح، نیروهای افغان نیز از روز گذشته به طور کامل رهبری عملیات نظامی در کل خاک افغانستان را بر عهده گرفتند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG