لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۵

گفت‌وگوی ولایتی با نماینده پوتین در امور سوریه


ولایتی به روسیه سفر کرده است

مشاور امور بین‌المللی رهبر جمهوری اسلامی که در سفری رسمی در مسکو به سر می‌برد، با نماینده ولادیمیر پوتین در امور سوریه دیداری داشته، که سفارت ایران در مسکو آن را «مهم و طولانی» عنوان کرده‌است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از سفارت ایران در مسکو می‌گوید علی اکبر ولایتی، عصر ۱۲ بهمن ماه با نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور سوریه «دیداری مهم و طولانی داشته و در خصوص مهم‌ترین موضوعات و مسائل تاثیرگذار در سوریه، منطقه و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و روسیه بحث و تبادل نظر کردند.»

این دیدار در حالی انجام شده که ژنو میزبان دور تازه‌ای از گفت‌وگوها برای پایان دادن به بحران سوریه است. مذاکراتی که مقام‌های غربی آن را «بهترین و احتمالا تنها بخت» پایان دادن به جنگ داخلی توصیف کرده‌اند.

روسیه و ایران هر دو از حامیان بشار اسد به شمار می‌روند و نیروهای هر دو کشور نیز در سوریه حضور دارند.

به گزارش ایرنا علی اکبر ولایتی و الکساندر لاورنتیف « درباره همکاری‌ها در چارچوب ائتلاف چهارگانه ایران، روسیه، عراق وسوریه علیه تروریست‌های داعشی» گفت وگو کرده‌اند».

دو طرف تاکید کرده‌اند که سرنوشت سوریه باید «بدون دخالت خارجی و مشارکت گروه‌های تروریستی» مشخص شود.

تهران، برخی کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی را به دخالت در اوضاع سوریه و حمایت از گروه‌های افراطی سنی متهم می‌کند. از سوی دیگر اما هم ایران و هم روسیه با اتهام‌ حمایت عملی از بشار اسد روبه‌رو هستند و مخالفان رئیس‌جمهوری سوریه می‌گویند عدم کناره‌گیری او از قدرت است که به بحران و جنگ داخلی آن کشور دامن زده است. ایران متهم به سازماندهی گروه‌های شبه‌نطامی شیعه در جنگ داخلی سوریه است و مسکو نیز به حمله به گروه‌های میانه‌رو و یا غیرنظامیان سوری متهم شده‌است.

XS
SM
MD
LG