لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۱۴
با کشته شدن سه نفر دیگر در پی اعتراضاتی که طی هفته‌های گذشته ونزوئلا را در برگرفته است، شمار قربانیان به دست‌کم ۲۴ نفر رسید.

اعتراضات روز ۲۱ اسفند در شمال ونزوئلا به کشته شدن سه نفر انجامید، همزمان در کاراکاس، پایتخت، نیز میان دانشجویان و نیروهای امنیتی که با استفاده از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور به معترضان حمله کرده بودند درگیری رخ داده است.

بنا بر گزارش‌ها در پایتخت نزدیک به سه هزار دانشجو، یک ماه پس از کشته شدن نخستین قربانی اعتراضات به دولت نیکلاس مادورو، به خیابان‌ها آمدند.

بنا بر گزارش‌ها معترضان در شهرهای سن‌کریستوبال، مریدا و والنسیا نیز دست به تظاهرات و اعتراض زده‌اند.

در میان کشته‌شدگان یک دانشجو و یک شهروند دیگر در والنسیا کشته شده‌اند و یک عضو گارد ملی بولیواری نیز در شهری دیگر در نزدیکی والنسیا، جان خود را از دست داده است.

یک مقام دولتی «تک‌تیراندازهای ضد دولتی» را به تیراندازی و کشتن دانشجوی قربانی متهم کرده اما خبرگزاری فرانسه از قول برخی رسانه‌های محلی می‌گوید دانشجوی کشته شده از سر هدف گلوله قرار گرفته و در لحظه مرگ نیز در اعتراضات شرکت نداشت.

گیلرمو سانچز، شهروند دیگر در والنسیا نیز -به گفته شهردار آن که از اعضای اپوزیسیون است- با شلیک گلوله خارج از خانه‌اش کشته شده است.

افسر گاردل ملی بولیواری نیز با شلیک گلوله جان خود را از دست داده است.

اعتراضات در ونزوئلا که هم از معترضان، هم طرفداران دولت و نیز نیروهای امنیتی قربانی گرفته است پیشتر به شکل پراکنده در جریان بود، اما از ماه گذشته شکل متمرکز و گسترده‌ای به خود گرفته است.

این اعتراض‌ها که طیفی از خواست‌ها، از مسائل اقتصادی تا وضعیت نابسامان امنیتی و جرم و جنایت را در آن کشور در بر می‌گیرند، بزرگ‌ترین چالش برای مادورو، رئیس‌جمهوری جدید ونزوئلا ارزیابی می‌شوند.
XS
SM
MD
LG