لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۵۰

کاخ سفید مخالفت خود را با تحریم‌های جدید علیه ایران ابراز کرد


جی کارنی
دولت آمریکا روز دوازدهم آذر ماه اعلام کرد مخالف تلاش گروهی از سناتورهای آن کشور است که قصد دارند تحریم‌هایی جدید علیه ایران را طرح‌ریزی و اجرا کنند، حتی اگر اجرای آن با تاخیر همراه باشد.

اخیرا گروهی از سناتورهای آمریکایی در مورد تحریم‌های جدیدی علیه ایران به بحث و گفت‌وگو نشسته‌اند. آنها می‌گویند تحریم‌های جدید پس از بررسی و تصویب می‌تواند با تاخیری شش ماهه، و اگر ایران به مفاد توافق‌نامه ژنو پایبند نماند، اجرا شود.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، در واکنش به بحث‌های مطرح شده در این مورد گفته است «اگر تحریم‌های جدیدی را -حتی اگر مهلت زمانی داشته باشند- تصویب کنیم، ایرانی‌ها و هم‌پیمانان ما، فکر خواهند کرد که ما مذاکرات (اتمی) را با سو‌ءنیت دنبال می‌کنیم.»

اما گروهی از قانون‌گذران آمریکایی طی روزهای گذشته بدبینی خود را به تهران نشان داده و با وجود توافقی که در ژنو میان ایران و کشورهای ۵+۱ امضا شد، موضوع تصویب تحریم‌های جدید را به میان کشیده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید گروهی از دمکرات‌ها -حزبی که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از آن می‌آید- خود در میان کسانی هستند که موافق تصویب تحریم‌هایی جدید‌ند و در این میان لابی هوادار اسرائیل نیز که از نفوذ برخوردار است، قانونگذاران را به سخت‌گیری در این مورد سوق می‌دهد.

سخنگوی کاخ سفید از سوی دولت ایالات متحده می‌گوید تصویب تحریم‌های جدید می‌تواند پیدا شدن راه‌حلی صلح‌آمیز برای موضوع را با مشکل روبه‌رو کند.

در حالی‌که سناتورهای و قانون‌گذاران آمریکایی در این ده روز از زمان توافق ژنو، موضوع تحریم‌های جدید را -برای نمونه با مهلت زمانی در اجرای آنها- به میان کشیده‌اند، دولت آمریکا نیز بر مخالفت خود با آن تاکید کرده است.

تازه‌ترین هشدار کاخ سفید به این موضوع یک هفته پس از آن مطرح می‌شود که رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده شخصا به نمایندگان آمریکا در مورد تصویب تحریم‌های جدید علیه تهران و تاثیر آن بر پیشرفت مذاکرات اتمی شکل‌گرفته، هشدار داد.

هفته گذشته جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در پیامی ویدئویی برای قانون‌گذاران، گفته بود که اگر مفاد توافق‌نامه رعایت نشود، «همه ما می‌دانیم که ایران سریعا با تحریم‌هایی سخت‌تر روبه‌رو خواهد شد».

با این همه آقای کری تاکید کرده بود که تحریم جدید علیه تهران کمکی به حل مسئله نکرده و می‌تواند «موفقیت‌های به دست آمده را به خطر بیاندازد.»

در همان زمان جاش ایرنست، سخنگوی کاخ سفید نیز گفته بود: «تصویب تحریم‌های جدید، پیش از آنکه پنجره دیپلماسی بسته شود، اعتبار ما را در این مورد که اصلا هدف اصلی ما از تحریم‌ها چیست، کاهش می‌دهد».

در نظرسنجی‌‌ای که هفته گذشته در آمریکا انجام شده بود ۴۴ درصد از شهروندان حمایت خود را از توافق‌نامه اتمی با ایران ابراز کرده بودند، در حالی‌که ۲۲ درصد، یعنی نیمی از موافقان، مخالف این توافق‌نامه بودند.

تا کنون بررسی و تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران در کنگره آمریکا، با تلاش‌های دولت ایالات متحده عقب افتاده است.

سنای آمریکا که موضوع بررسی تحریم‌هایی جدید علیه صادرات نفت ایران را طی هفته‌های گذشته به تاخیر انداخته است، اکنون تعطیل است و از آغاز هفته آینده میلادی کار خود را از سر می‌گیرد.
XS
SM
MD
LG