لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۵۲

ایران بازپرداخت بدهی خود به بانک جهانی را از سر می‌گیرد


نشان بانک جهانی
روز جمعه پنجم مهر ماه، بانک جهانی اعلام کرد که ایران بازپرداختی یک بدهی قدیمی‌ را که برای ماه‌ها متوقف شده بود، از سر می‌گیرد.

بانک جهانی در تیر ماه گذشته اعلام کرده بود که ایران برای بیش از شش ماه است که بدهی خود به آن سازمان را پرداخت نکرده است.

در آن زمان خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایران - که به‌ سبب برنامه اتمی خود در تحریم قرار دارد - تا آخر ماه ژوئن ۶۹۷ میلیون دلار به بانک جهانی بدهکار است و باز هم در بازپرداخت ۷۹ میلیون دلار از این مبلغ کوتاهی کرده است.

بانک جهانی بر این اساس اعلام کرد که ایران را در شمار کشورهای «غیرفعال» قرار داده است.

رویترز عدم پرداخت بدهی‌های ایران به بانک جهانی را نتیجه‌ تحریم‌های بین‌المللی در کنار «مدیریت ضعیف اقتصادی» کشور عنوان کرده بود.

تهران در آن زمان گفته‌های بانک جهانی را رد کرده و مشکلات را ناشی از تحریم‌های بین‌المللی دانسته بود.

بانک جهانی توضیحی در مورد از سرگیری بازپرداخت این بدهی نداده است؛ همان‌طور که در مورد دلیل قطع ناگهانی آن نیز چیزی نگفته بود.

همه بدهی‌های ایران به بانک جهانی به پیش از سال ۲۰۰۵ باز می‌گردند زیرا از آن پس، برنامه کمکی از سوی بانک جهانی برای ایران وجود نداشته است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در سفر خود به نیویورک برای شرکت در نشست عمومی ملل متحد، با مقام‌های بین‌المللی از جمله رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز دیدار کرد.

در پی این دیدار که دوم مهر ماه صورت گرفت گری رایس، سخنگوی این نهاد بین‌المللی به رویترز گفت که محور مذاکرات رئیس جمهوری ایران و رئیس «صندوق» حول «سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی و راه‌های تعمیق روابط ایران با این نهاد مالی» بوده است.

آقای رایس گفته است که این دیدار به درخواست مقام‌های ایران برای بحث درباره «پیشرفت اقتصادی جهانی و اولویت‌های اقتصادی ایران بود و اینکه چگونه می‌توان همکاری این کشور با صندوق بین‌المللی پول را توسعه داد».

صندوق بین‌المللی پول، برخلاف بانک جهانی، نهادی خارج از سازمان ملل و مقر آن در واشینگتن است.

اما هر دو سازمان جهانی از مهم‌ترین نهادهای مالی بین‌المللی به شمار می‌روند.

دولت ایران جزو ۴۴ کشور دعوت شده به کنفرانسی در سال ۱۹۴۴ میلادی بود، که طرح تشکیل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را پی ریخت.

آنچه بانک جهانی در مورد از سرگیری بازپرداخت وام از سوی ایران اعلام کرد، با گفت‌وگوی تلفنی بی‌سابقه میان رئیس‌جمهوری ایران و رئیس‌جمهوری ایالات متحده همزمان شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG