لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۸

حملات هواداران هادی با حمایت هوایی ائتلاف عربی به شرق صنعا


گروهی از هوادارا هادی

نیروهای نظامی طرفدار عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن، و قبایل هوادار او، حملات تازه‌ای را در شرق صنعا، پایتخت آن کشور، با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، علیه حوثی‌ها و متحدان آن‌ها آغاز کرده‌اند.

وب‌سایت خبری «صبانیو»، نزدیک به عبد ربه منصور هادی، می‌گوید این حملات با هدف «آزادسازی منطقه نهـِم» صورت گرفته است.

|دریافت تازه‌ترین خبرها در کانال تلگـــــــــرام رادیو فردا|

نهم منطقه مهمی برای دستری به پایتخت یمن است. این منطقه از دو سال پیش در کنترل شورشیان حوثی و هوادران آنها، از جمله نیروهای نظامی طرفدار علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن، قرار دارد.

حملات به نهم تازگی ندارد و طی یک ماه‌ گذشته نیز این منطقه هدف حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی قرار داشته‌است.

تلاش تازه هوادران هادی برای کنترل نهم و تحکیم مواضع در اطراف صنعا، پس از آن صورت می‌گیرد که مذاکرات صلح که در کویت جریان داشت، متوقف شد.

هیئت حوثی‌ها در مذاکرات صلح، هفتم مرداد ماه اعلام کرده بود توافقی بین شورشیان و علی عبدالله صالح، برای تشکیل شورایی که اداره کشور را برعهده می‌گیرد، صورت گرفته است. پس از آن مقام‌های دولت تحت رهبری هادی اعلام کردند مذاکرات متوقف شده‌است.

یک هفته پس از آن جلسه‌ای در شورای امنیت، با هدف حمایت از نماینده سازمان ملل در امور یمن، که خواستار موضع‌گیری در مقابل عملکرد حوثی‌ها در آن کشور بود، برپا شد که بی‌نتیجه به پایان رسید. برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند روسیه انتقاد از حوثی‌ها را در قطعنامه احتمالی نمی‌پذیرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده سازمان ملل در امور یمن، گفته در مذاکرات صلح وقفه‌ای یک ماهه ایجاد می‌شود. آقای شیخ احمد گفته «مذاکرات همچنان جریان خواهد داشت». به گفته نماینده ملل متحد «با وجود همه تلاش‌ها، همچنان هیچ یک از دو طرف اعتمادی به دیگری ندارد».

علاوه بر گزارش‌ها از حملات در شرق صنعا، گزارش‌هایی از درگیری‌های تازه در مرز عربستان سعودی نیز منتشر شده‌است. خبرگزاری دولتی عربستان سعودی می‌گوید «یک مرزبان» آن کشور «از طرف یمن هدف قرار گرفته و کشته شده‌است».

به گزارش رویترز یک سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حوثی‌ها را به افزایش حملات در مرز عربستان متهم کرده‌است.

وب‌سایت خبری تحت کنترل حوثی‌ها «صبانیوز» نیز نام ۱۰ نفر از مقام‌هایی که به گفته این وب‌سایت قرار است عضو شورای دولتی آن کشور باشند را منتشر کرده‌است. این افراد قرار است بین خودشان «رئیس‌جمهوری» و «معاون رئیس‌جمهوری» را انتخاب کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG