لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۴۸

یکی از رهبران ارشد الشباب سومالی «خود را تسلیم کرد»


گروهی از افراد الشباب در خیابان‌های موگادیشون در سومالی

مقام‌های سومالی می‌گویند زکریا اسماعیل احمد حرسی، یکی از رهبران ارشد گروه الشباب در سومالی خود را تسلیم نیروهای دولتی و نظامیان «اتحادیه آفریقا» کرده و اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

مقام‌های رسمی گفته‌اند زکریا اسماعیل احمد حرسی، که به عنوان رئیس اطلاعاتی گروه از او یاد می‌شود، در نزدیکی مرز سومالی با کنیا و اتیوپی بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جما موسی، یک مقام رسمی نظامی در منطقه، گفته است «زکریا احمد یک مقام بسیار عالی‌رتبه گروه بود که با [رهبر کشته‌شده الشباب احمد عبدی] غودانه کار می‌کرد».

محمد اسماعیل، یک مقام نظامی دیگر سومالی گفته است که او در خانه‌ای در نزدیکی مرز پنهان شده بود و خودش با مقام‌های دولتی تماس گرفته و خود را تسلیم کرده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین نیز از قول یک مقام امنیتی سومالی که نامش را فاش نکرده خبر تسلیم شدن زکریا احمد را منتشر کرده است.

ایالات متحده تحت برنامه‌ای با عنوان «جایزه برای عدالت» برای دریافت اطلاعاتی که می‌تواند جلوی اجرایی شدن نقشه تروریستی را بگیرد، جوایز نقدی تعیین کرده است، که از جمله ۳ میلیون دلار آن به زکریا اسماعیل احمد حرسی باز می‌گردد.

روزنامه گاردین می‌گوید او یکی از هفت مقام ارشد الشباب است که وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۲ مجموعا ۳۳ میلیون دلار را برای دریافت اطلاعاتی که به دستگیری آنها بیانجامد، تعیین کرد.

روز شنبه ششم دی ماه وزارت خارجه آمریکا از ارائه واکنش به خبرها در مورد تسلیم شدن زکریا احمد خودداری کرد.

گروه الشباب که به القاعده وابسته است، مسئول حملات مختلفی شناخته می‌شود که جان غیرنظامیان بسیاری را گرفته است.

از جمله در ۱۱ آذر ماه الشباب مسئولیت حمله به یک معدن در شمال کنیا در نزدیکی مرز سومالی و کشتن دستکم ۳۶ تن از کارگران را برعهده گرفت.

آنها در روز کریسمس سال جاری نیز به پایگاه سربازان اتحادیه آفریقا حمله کردند که به کشته شدن ۱۴ نفر از جمله هشت مهاجم انجامید.

XS
SM
MD
LG