لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۱۳

رضا ضراب، تاجر ایرانی‌ترکیه‌ای، در آمریکا بازداشت شد


ضراب یک بار در ترکیه بازداشت، اما در نهایت آزاد شد

رضا ضراب، تاجر ایرانی‌ترکیه‌ای، به اتهام هدایت صدها میلیون دلار پول، برای کمک به دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه دولت ایران و دیگر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی، در فلوریدای آمریکا بازداشت شد.

به گزارش دوم اسفند ماه خبرگزاری رویترز، به نقل از دادستانی ایالات متحده، دادگاه فدرالی در منهتن اتهام‌هایی را متوجه کاملیا جمشیدی، از همکاران آقای ضراب و حسین نجف‌زاده، از کارمندان ارشد بانک ملت نیز کرده‌است.

رضا ضراب روز شنبه در میامی (ایالت فلوریدا) دستگیر و روز دوشنبه در دادگاه حاضر شده‌است. در همان روز نیز قاضی حکم بازداشت او را صادر کرد. اما خانم جمشیدی و آقای نجف‌زاده، که هر دو شهروند ایران هستند، همچنان تحت تعقیب قرار دارند.

رویترز می‌گوید وکیل رضا ضراب هنوز واکنشی نشان نداده و این خبرگزاری هنوز نتوانسته با کاملیا جمشیدی و حسین نجف‌زاده تماس بگیرد.

رضا ضراب، دارای تابعیت هر دو کشور ایران و ترکیه است. نام او به ویژه در جریان پرونده فساد مالی بزرگی در ترکیه به میان کشیده شد. پرونده‌ای در ارتباط با فساد مالی ۵۳ نفر، از جمله فرزندان وزیران پیشین دولت ترکیه و خود آقای ضراب.

رسانه‌های ترکیه گفته بودند که رضا ضراب، در زمان تحریم‌های اتمی، در انتقال غیرقانونی «حدود ۳۵ میلیارد یورو» از ایران به ترکیه نقش داشته است. دادستانی ترکیه در میانه سال ۱۳۹۳ پرونده را مختومه اعلام کرد. خود او نیز پس از بازداشتی دو ماهه در آن کشور، آزاد شد.

اما نام آقای ضراب همچنان در میان خبرها باقی ماند. بابک زنجانی، کسی که پرونده زدوبندهای مالی و اقتصادی او، گسترده‌ترین از نوع خود در ایران تلقی می‌شود، در آذر ماه سال گذشته، زمانی که در مورد اتهام‌های «قاچاق طلا» از خود دفاع می‌کرد، نام او را به میان آورد. در همان زمان، روزنامه شرق، گفته بود دیگر نمی‌توان زنجانی و ضراب را از هم جدا دانست. به نوشته شرق، ضراب احتمالا «کلید بخشی از پول‌های گمشده در پرونده زنجانی است».

پیش از این روزنامه «تودیز زمان» ترکیه، گفته بود رضا ضراب، در اعترافات خود از بابک زنجانی، به عنوان «رئیس» خود نام برده‌ است.

بازداشت این تاجر ایرانی‌ترکیه‌ای در آمریکا، اندکی پس از آن صورت می‌گیرد که توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، به مرحله اجرایی رسیده و تحریم‌های اتمی علیه تهران لغو شده‌است. بابک زنجانی نیز به اعدام محکوم شده هرچند برخی مقام‌های ایران می‌گویند اعدام او به معنی ناگفته ماندن بخشی از وقایع سال‌های گذشته و «دست‌های پشت پرده» است.

به گزارش رویترز مقام‌های آمریکایی می‌گویند ضراب صاحب شبکه‌ای از شرکت‌ها در ترکیه و امارات متحده عربی بوده و کاملیا جمشیدی نیز در یکی از همین شرکت‌ها کار می‌کرد.

دادستانی می‌گوید این سه نفر؛ ضراب (۳۳ ساله)، جمشیدی (۲۹ ساله) و نجف‌زاده (۶۵ ساله)، در زمان تحریم‌ها، با استفاده از شبکه مالی و تجاری خود به دولت و شخصیت‌های ایرانی برای دور زدن محدودیت‌های اعمال‌شده، یاری می‌رساندند.

XS
SM
MD
LG