لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۶

انفجار در باسک اسپانیا دو زخمی بر جای گذاشت


«خوان مسکیدا» رییس پلیس اسپانیا اعلام کرد که بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره در این خودرو کار گداشته شده بود.

انفجار یک خودروی حامل مواد منفجره، روز جمعه ۲۴ اوت در مقابل یک پاسگاه پلیس، در منطقه باسک در شمال اسپانیا، دو زخمی بر جای گذاشت.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، بسیاری «اتا»-ETA -گروه جدایی طلب باسک را مسئول این انفجار می دانند. این انفجار در اوایل بامداد به وقت اسپانیا در شهر «دورانگو»اتفاق افتاده و موجب مجروح شدن دو پلیس شده است.


گروه جدایی طلب باسک «اتا» در ماه ژوئن به آتش بس خود با دولت اسپانیا پایان داد.


«خوان مسکیدا» رییس پلیس اسپانیا اعلام کرد که بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره در این خودرو کار گداشته شده بود.


«اتا» تا کنون مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته است. خبرگزاری «اروپا پرس» از پلیس ضد تروریستی اسپانیا نقل قول می کند که بمبگذاران با استفاده از یک خودروی دیگر از محل انفجار گریخته اند.


این انفجار ساعات قبل از ملاقات نیکلا سرکوزی، رییس جمهوری فرانسه با پلیس این کشور در منطقه باسک فرانسه اتفاق افتاده است. آقای سرکوزی قرار است با مقامات امنیتی فرانسه در مورد مبارزه علیه جدایی طلبان باسک گفت و گو کند.


«باتاسونا» شاخه سیاسی «اتا »اعلام کرد که روز جمعه تظاهرات اعتراض آمیزی در این منطقه علیه دیدار آقای سرکوزی برگزار می کند.


اتا حدود چهار دهه است که برای جدایی منطقه باسک مبارزه می کند و به گفته مقامات اسپانیایی حملات و بمبگذاری های این گروه موجب مرگ بیش از ۸۰۰ نفر شده است.


این گروه در مارس ۲۰۰۶ آتش بس دایمی اعلام کرد و خواستار مذاکرات صلح با دولت اسپانیا شد. گزارش ها حاکی از آن است که «عدم پیشرفت» در مذاکرات موجب خشم این گروه و بمبگذاری در فرودگاه مادرید در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ شد که در پی ان دو شهروند اکوادوری جان باختند.


«خوزه لویی زاپاترو» نخست وزیر اسپانیا پس از حمله فرودگاه مادرید، از مذاکره با «اتا» خودداری کرد واین گروه شش ماه پس از حمله اعلام کرد «آتش بس پایان یافته و جنگ در تمامی جبهه ها از سر گرفته می شود.»


XS
SM
MD
LG