لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۱:۱۲

طوفان «فلیکس» به نیکاراگوئه و هندوراس رسید


طوفان فلیکس بسیاری از مردم منطقه را نگران کرده است.

طوفان سهمگین «فلیکس» با سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت، روز سه شنبه، چهارم سپتامبر، به کشورهای نیکاراگوئه و هندوراس رسید و هزاران توریست را مجبور کرد سواحل این دو کشور را تخلیه کنند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، مانوئل زلایا، رییس جمهوری هندوراس، اعلام کرده که این طوفان می تواند موجب خسارات و تلفات زیادی در کشور شود.


طوفان فلیکس بسیاری از مردم منطقه را نگران کرده است و آنها را به یاد طوفان سهمگین «مینچ» در سال ۱۹۹۸ می اندازد که موجب کشته شدن بیش از نه هزار نفر و آوارگی دو میلیون نفر دیگر شد. کشور هندوراس بیشترین خسارت و تلفات را در جریان طوفان «مینچ» متحمل شد.طوفان فلیکس بسیاری از مردم منطقه را نگران کرده است و آنها را به یاد طوفان سهمگین «مینچ» در سال ۱۹۹۸ می اندازد که موجب کشته شدن بیش از نه هزار نفر و آوارگی دو میلیون نفر دیگر شد.

طوفان «فلیکس» در مدت کوتاهی به شدت آن افزوده شد و سرعت آن از ۱۱۰ کیلومتر به ۲۵۰ کیلومتر رسید.


مقامات دولتی از ۱۲ هزار نفر در دو کشور نیکاراگوئه و هندوراس خواسته اند که به پناهگاه ها بروند. صدها توریست از جزایر رواتان و گواناجا در هندوراس نیز بوسیله قایق و هواپیما تخلیه شده اند.


دانیل اورتگا، رییس جمهوری نیکاراگوئه، سفر خود به پاناما را ناتمام گذاشته و برای رهبری کمیته اضطراری به پایتخت بازگشته است.


کارلوس سکاراملا، نماینده «برنامه غذایی جهانی» در السالوادر می گوید: سازمان ملل غذای کافی برای ۱۰۰ هزار نفر به مدت پنج روز در اختیار دارد.


گزارش های رسیده حاکیست که مردم در شمال هندوراس برای ذخیره کردن مواد غذایی و بنزین به فروشگاه ها و پمپ بنزین ها هجوم آورده اند.


ترسا نولاسکو، معلم ۵۲ ساله هندوراسی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: ما نمی دانیم تا چند روز فروشگاه ها تعطیل خواهد بود.


وی افزود: ما به رادیو گوش می دهیم و دعا می کنیم تا فاجعه طوفان «مینچ» تکرار نشود.


نیکاراگوئه و هندوراس از فقیرترین کشورهای آمریکای مرکزی به شمار می روند و در معرض خطر طوفان های سهمگین قرار دارند.


هواشناسان می گویند که این طوفان روز چهارشنبه به سوی مکزیک و گواتمالا حرکت خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG