لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۱
اعداد و ارقام بعضی اوقات حامل واقعیاتی هستند که به تنهایی شگفتی می‌آفرینند. رادیوفردا نگاهی به ارقام و اعدادی دارد که این هفته در ایران بر سر زبان‌ها بوده‌اند مانند: ۳۰۰ مرگ قلبی روزانه در ایران ، مهاجرت هزار کارمند از تهران و تغییر ۲۰ رييس دانشگاه در سه ماه.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزير بهداشت از مرگ روزانه بيش از ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر بيماری های قلبی و عروقی خبر داد و گفت: تحرک و انجام فعاليتهای ورزشی در کنار تغذيه سالم، حرف اول را در پيشگيری از بيماريهای قلبی و عروقی می زند.

۲۱ هزار تومان قیمت یک کیلو گوشت گوسفند در سال ۸۹. به گزارش رسانه های داخل کشور، مروری بر قيمت اقلام پروتئينی در سال های اخير نشان می دهد که قيمت گوشت گوسفندی که در سال ۸۷ به ۹ هزار تومان در هر کيلوگرم رسيده بود، در سال ۸۸ تا ۱۳ هزار تومان هم افزايش يافت، اما متاسفانه نبود برنامه ريزی از سوی دستگاه های ذیربط، قيمت را تا ۲۱ هزار تومان در سال ۸۹ نيز افزايش داد؛ هر چند واردات گوشت تا حدودی روند افزايشی قيمت ها را متوقف کرد.

۲۰ رييس دانشگاه در سه ماه تغییر کرده اند. به گزارش سایت های خبری از جمله خبر آنلاین، موضوع تغييرات گسترده روسای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در سه ماه اخير را مورد توجه قرار داده و نوشته است: «اخبار می گويد طبق اعلام رسمی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در سه ماه گذشته روسای ۱۷ دانشگاه و سه پژوهشگاه مطرح کشور تغيير کرده اند. با اين حال برخی صاحب نظران پيش بينی می کنند روند تغييرات در بيش از ۵۰ درصد مراکز آکادميک (علمی) کشور ادامه يابد.»

۳ ميليون نفر هم پشت نوبت برای پوشش در کميته امداد و بهزيستی قرار دارند. به نوشته روزنامه دنيای اقتصاد، به گفته مقامات دولتی ۵ ميليون و ۵۰۰ هزار با در آمدهای بسيار پايين در مناطق محروم کشور شناسایی شده اند. محمدرضا فرزین ، معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی در این مورد گفته است: مردم نگران نباشند، قطعا جبران‌ها در حدی خواهد بود که بعد از صرفه‌جويی مردم رفاه آن ها افزايش می‌يابد.

۱۰۰۰ کارمند از تهران مهاجرت کردند. روزنامه مردمسالاری با تاکيد براينکه «فقط ۱۰۰۰ نفر مهاجرت کردند» نوشته مهلت يک ماهه خروج ۴۰ درصد کارمندان دستگاه های اجرايی از تهران درحالی به اتمام رسيد که آخرين آمارها حاکی از ثبت نام ۷ هزار کارمند و خروج هزار نفر در پايان اين ضرب الاجل است ، آماری که به نظر می رسد با پيش بينی ۲۰۰ هزار نفری دولت فاصله معناداری دارد.»

۷ هزار هيئت علمی استخدام می شوند. در حالی که طی چند هفته اخير اخبار گسترده ای از برکناری روسای دانشگاه های دولتی و نيز اخراج يا بازنشستگی اجباری ده ها تن از استادان دانشگاه در روزنامه های ايران انتشار يافته، روزنامه کيهان از «استخدام ۷ هزار هيئت علمی» جديد خبر داده است.

به نوشته اين روزنامه وزير علوم ، تحقيقات و فن آوری با اعلام اينکه با دستور محمود احمدی نژاد ۷ هزار عضو هيئت علمی دانشگاه ها طی سه سال آينده استخدام خواهند شد، گفته «بايد در دانشگاه ها انسان هايی مبتنی بر تعاريف اسلامی و بر مبنای عقل و وحی ساخت، و در همين راستا به اساتيدی نياز داريم که شرايط خاصی داشته باشند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG