لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۴۸

آمریکا: سلاح ایرانی همچنان در عراق مشکل ساز است


ایران همواره اتهام آمریکا مبنی بر ارسال سلاح برای شورشیان را تکذیب می کند.

ژنرال ريک لينچ، از فرماندهان نظامی آمريکا در عراق، روز يکشنبه ۱۱ نوامبر اعلام کرد که سلاح «ایرانی» همچنان برای نیروهایش در عراق مشکل ساز است.


ژنرال لينچ که فرمانده بخش جنوبی بغداد و استان های شيعه نشين بابل، کربلا ، نجف و واسيط را بر عهده دارد، گفت که جنگجويان القاعده در حال از دست دادن پشتيبانی محلی در عراق هستند و هزاران نفر از شورشيان سابق عراقی هم اکنون با نظاميان آمريکايی برای ريشه کن کردن نيروهای القاعده همکاری می کنند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال لينچ به خبرنگاران گفت:«القاعده حمايت مردم محلی را از دست داده است.»


  • «اگر چه القاعده در حال از دست دادن پايگاه های خود است ولی سلاح های ساخت ايران همچنان برای سربازان آمریکایی مشکل آفرين هستند.»
ژنرال ریک لینچ

آقای لينج افزود: ۱۶ هزار نفر از ۲۶ هزار نفر از اعضای «شهروندان نگران» توسط ارتش آمريکا استخدام شده اند تا از پل ها، پاسگاه های مراقبت و ديگر امکان مهم در محل اقامت خود مراقبت کنند.


«شهروندان نگران» در واقع واژه ای است که ارتش آمريکا در مورد شورشيان سابق به کار می برد که در حال حاضر با ارتش آمريکا همکاری می کنند.


اين نظامی بلندپايه آمريکايی افزود: اگرچه القاعده در حال از دست دادن پايگاه های خود است ولی سلاح های «ساخت ايران» همچنان برای سربازان آمریکایی مشکل آفرين است.


وی گفت: حملاتی که بوسيله بمب هايی که قابليت نفوذ در خودروهای آمريکايی دارند و از سوی گروه های ايرانی در اختيار شورشيان قرار د اده می شود، کاهش يافته است.


ژنرال لينچ گفت:«نيروهای وی مهمات زيادی که ساخت ايران است يافته اند.»


برخی از مقامات آمريکايی ايران را متهم کرده اند که مهمات در اختيار شورشيان قرار می دهد. اتهامی که ايران همواره رد کرده و هدف اين کشور را ثبات در عراق دانسته است.


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا نيز اخيرا اعلام کرد که دولت ايران به مقامات عراقی قول داده تا از ورود سلاح ايرانی به عراق جلوگيری کند.


ژنرال لينچ در اين مورد گفت: «من نمی دانم تعهد ايران چه بوده ولی مهمات بيشتری که ساخت اين کشور است در عراق يافت می شود.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG