لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۵

باراک: ایران اتمی خطری برای موجودیت اسرائیل خواهد بود


اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل
اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، شامگاه دوشنبه در جمع فرماندهان ارشد اسرائیل گفت، رسيدن ايران به جنگ افزارهسته ای موجوديت اسرائيل را تهديد می کند و بالاترين خطر برای اسرائيل است.

سخنان آقای باراک چند ساعت پس از انتشار گزارشی در روزنامه اسرائيلی يديعوت آخرونوت، مبنی براينکه ارتش اسرائيل در ارزيابی ساليانه خود جمهوری اسلامی را «تهديد حياتی» دانسته، بیان شد.

اهود باراک گفت: « اگر ايران به جنگ افزارهسته ای برسد، مسابقه تسليحاتی در سراسر منطقه شتاب می گيرد و کشورهای بسياری خواهان دستيابی به بمب اتم خواهند شد.»

يديعوت آخرونوت دوشنبه نوشته بود، ارتش اسرائيل در سند ارزيابی خود برای سال جاری ميلادی، ۲۰۰۹، ايران را «تهديد حياتی» ناميد.

از هنگام برملا شدن طرح های هسته ای ايران، تا کنون سال های زيادی است که مقامات دولت های مختلف اسرائيل و سران ارتش اين کشور از «خطر ايران» سخن می گويند.

اسرائیل، آمریکا و بسیاری از کشورها ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد. ایران همواره این اتهامات را بی اساس خوانده و هدف برنامه هسته ای خود را صلح آمیز خوانده است.

اما اين نخستين بار است که سند ارزيابی ستاد ارتش، ايران را رسما «تهديد برای موجوديت» اسرائيل می داند.

يديعوت آخرونوت نوشت، مفهوم اين امر آن است که ارتش اسرائيل تمامی تدارکات، آماده سازی های لازم، خريد تجهيزات مورد نياز و آموزش های خود را جهت مقابله با اين «تهديد حياتی» به کارمی گيرد.

يديعوت آخرونوت نوشت: « هر برنامه ارتش اسرائيل درسال جاری با توجه به خطر ایران تنظيم شده است. خطر ایران شامل طرح های هسته ای، موشک های دورپرواز، جنگ های نيابتی حزب الله و حماس با اسرائيل و حمايت ايران از محور گروه های تروريستی است.»

اهود باراک همچنين علنا تاييد کرد که اسرائيل ازدولت باراک اوباما می خواهد اگر آمریکا خواهان آغاز مذاکره با ايران است، این مذاکرات کوتاه مدت و در چارچوب زمان مشخص باشد و درصورت ناکام ماندن آن، تحريم های شديدتر عليه ايران برقرارشود.

رسانه های اسرائيل پيشتر نوشته بودند، اهود باراک اين درخواست را چهارشنبه گذشته در ديداری در تل آويو با تونی بلر نماينده ويژه کميسيون چهارجانبه صلح خاورميانه ازآمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل عنوان کرد.

در همین حال روزنامه اسرائيلی هاآرتص يکشنبه نوشت، دولت اهود اولمرت درحال تنظيم سندی در قبال مذاکرات احتمالی واشنگتن- تهران، جهت ارسال آن برای دولت اوباما است.

هاآرتص نوشت اسرائيل وکشورهای مهم اتحاديه اروپا از هم اينک از احتمال طولانی شدن مذاکرات آمريکا- ايران نگران هستند.

XS
SM
MD
LG