لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۳

«اعلام آمادگی اسرائیل برای مبادله زندانیان با حزب الله»


اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل در دیدار با همسر اهود گولدواسر، یکی از سربازان اسیر اسرائیلی. (عکس: EPA)

مقام های امنيتی اسرائيل روز يکشنبه اعلام کردند که اسرائيل از طريق ميانجيگران آلمانی به حزب الله لبنان پيام داده است که آماده مبادله زندانیان لبنانی با دو سرباز اسير این کشور است.


اين مقام ها اعلام کردند که سمير قنطار مهمترين زندانی لبنانی در اين ليست است.آقای قنطار به دليل حمله به يک شهرک يهودی نشين در شمال اسرائيل و کشتن دو مرد اسرائيلی و يک دختر بچه چهار ساله در سال ۱۹۷۹به زندان ابد محکوم شد.


اسرائيل ده زندانی لبنانی از جمله سمير قنطار و چهار جنگجوی حزب الله را که در جنگ سال ۲۰۰۶ به اسارت خود در آورده است، در اختيار دارد.


حزب الله لبنان که از سوی ايران حمايت می شود، پیشتر گفته بود که حاضر است در قبال آزادی زندانی لبنانی اين گروه در اسرائيل و تعدادی از زندانيان فلسطينی، دو سرباز اسرائيلی را آزاد کند.


حزب الله لبنان که از سوی ايران حمايت می شود، پیشتر گفته بود که حاضر است در قبال آزادی زندانی لبنانی اين گروه در اسرائيل و تعدادی از زندانيان فلسطينی، دو سرباز اسرائيلی را آزاد کند.

اسرائيل می گوید که حاضر است زندانی های لبنانی را در قبال آزادی دو سرباز اسرائيلی يعنی الداد رگف و اهود گولدواسر، که در ژوئيه ۲۰۰۶ توسط حزب الله به اسارت گرفته شده اند، آزاد کند ولی زندانی فلسطينی در اين مبادله آزاد نخواهند شد.


حزب الله، ۱۲ ژوئيه سال ۲۰۰۶ ميلادی به يک پايگاه مرزی نيروهای اسرائيل حمله کرده و اين دو سرباز را به اسارت گرفت. در اين حمله چند سرباز اسرائيلی نيز جان باختند.


اين حمله موجب آغاز جنگی ۳۴ روزه بين اسرائيل و حزب الله لبنان شد که صدها کشته و مجروح از طرفین بر جای گذاشت.


اوايل ماه جاری ميلادی اسرائيل و گروه حزب الله از طریق صلیب سرخ بین المللی، يک لبنانی متهم به جاسوسی را در قبال دريافت بقايای جسد پنج سرباز اسرائيلی با یکدیگر مبادله کردند.


اسرائيل پيشتر گفته بود که تا پيش از آزادی رون آراد، کمک خلبان اسرائيلی که از سال ۱۹۸۶ و پس از سقوط هواپيمايش در لبنان مفقود الاثر است، سمير قنطار را آزاد نمی کنند.


اسرائيل معتقد است که رون راد احتمالا به دست شبه نظاميان شيعه اسير بوده و سپس به ايران منتقل شده است.


حزب الله بارها اعلام کرده است که اطلاعی از سرنوشت اين کمک خلبانی اسرائيلی ندارد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG