لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۷

گلعاد شالیط از وضع بد جسمانی خود خبر داد


سرجوخه شالیط گفته است که سلامتی وی در حال بدتر شدن است.گروه حماس روز دوشنبه و ساعاتی پیش از برگزاری نشست شرم الشیخ در مصر فایل صوتی از صدای گلعاد شالیط، سرباز ربوده شده اسراییلی را منتشر کرد.


سرجوخه شالیط در این نوار صوتی خواستار کمک های درمانی شده و از اسراییل خواسته است تا زندانیان فلسطینی را آزاد کند.


وی می گوید: من یکسال است که زندانی شده ام و سلامتی ام در حال وخیم شدن است. به همین دلیل نیازمند بستری شدن طولانی در بیمارستان هستم.


سرجوخه شالیط با اظهار تاسف از بی تفاوتی اسراییل در قبال سرنوشت او گفته است که « من خانواده دارم، مادر و پدر دارم. هزاران فلسطینی بازداشت شده نیز پدر و مادر دارند که مایلند فرزندشان نزد آنها بازگردند.»


شبه نظامیانی که در ارتباط با گروه اسلامگرای حماس هستند روز ۲۵ ژوئن سال ۲۰۰۶ گلعاد شالیط را ربودند و دو سرباز دیگر اسراییلی را کشتند.


شبه نظامیان فلسطینی موفق شده بودند از طریق تونلی در نوار غزه خود را به پایگاه نظامی اسراییلی ها برسانند.


از آن زمان مذاکراتی که با میانجی گری مصر برای آزادی این سرباز اسراییلی آغاز شده است به جایی نرسیده و روند حل و فصل این مسئله پس از تصرف نوار غزه توسط حماس از دو هفته پیش تاکنون مشکل تر شده است.


یک گروه حقوق بشر اسراییلی، ربایندگان سرباز اسراییلی را به جنایت جنگی متهم کرد چرا که از ملاقات صلیب سرخ بین المللی با وی جلوگیری می کنند.


ابو مجاهد یکی از سخنگویان تشکلی با نام «کمیته های مقاومت مردمی» می گوید: آقای شالیط صحیح و سالم است و به هیچ چیز احتیاج ندارد و با وی به بهترین نحو رفتار می شود.


«کمیته های مقاومت مردمی» یکی از سه گروه وابسته به حماس است که در ربودن این سرباز اسراییلی نقش داشته است.


این شبه نظامیان از خانواده سرباز ربوده شده خواسته اند که به دولت اسراییل فشار بیاورند تا زندانی های فلسطینی را با وی مبادله کنند.


نوام شالیط، پدر سرباز ربوده شده روز یکشنبه گفت که دولت اسراییل تلاش لازم را برای آزادی پسرش انجام نمی دهد.


دولت اسراییل موافقت خود را برای مبادله زندانی های فلسطینی در مقابل آزادی آقای شالیط اعلام کرده است ولی در مورد تعداد زندانیان فلسطینی و این امر که چه کسانی باید آزاد شوند با تقاضاهای فلسطینی ها موافقت نکرده است.


XS
SM
MD
LG