لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۵

درخواست مبادله سرباز اسراييلی با ۴۵۰ فلسطينی


روز یکشنبه اعلام شد که در تبادل آتش میان اسراییل و شبه نظامیان فلسطینی یک شبه نظامی کشته شد.

اسراييل می گويد فهرست زندانيانی که فلسطينی ها خواستار مبادله آنها با يک سرباز ربوده شده اسراييلی در ماه ژوئن گذشته هستند را دريافت کرده است.


روز شنبه، هفتم آوريل، سخنگوی اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطين گفته بود که فهرستی از زندانيان فلسطينی در زندان های اسراييل را تسليم مقامات اين کشور کرده است تا در صورت همکاری اين کشور با سرباز اسراييلی ربوده شده مبادله شوند.


سرباز گيلعاد شاليط، که فلسطينی ها خواستار مبادله وی با زندانيان فلسطينی هستند در۲۵ ژوئن سال گذشته و در يک نوار مرزی توسط شبه نظاميان ربوده شد. ربوده شدن اين نظامی سبب حمله گسترده اسراييل به نوار غزه و کشته شدن ۲۰۰ فلسطينی شد.


يک مقام ارشد اسراييلی که نام وی فاش نشده به خبرگزاری فرانسه گفته است که « ما فهرستی از چند صد زندانی فلسطينی را دريافت کرده ايم که در ميان آنها نام افرادی به چشم می خورد که دستشان به خون آغشته است و فلسطين ها خواستار آزادی آنها شده اند.»


يک مقام ارشد اسراييلی که نام وی فاش نشده گفته است که « ما فهرستی از چند صد زندانی فلسطينی را دريافت کرده ايم که در ميان آنها نام افرادی به چشم می خورد که دستشان به خون آغشته است و فلسطينی ها خواستار آزادی آنها شده اند.»


اشاره اين مقام اسراييلی به کسانی که « دستشان به خون آغشته است» شامل افرادی می شود که نقش مستقيمی در کشتن سربازان و شهروندان اين کشور دارند.


به گزارش خبرگزاری ها، فلسطينی ها در فهرست خود نام ۴۵۰ زندانی را اعلام کرده اند ولی هنوز مشخص نيست که آيا اين فهرست، اسامی رهبران ارشد فلسطينی زندانی در اسراييل را نيز در بر می گيرد يا خير.


قاضی حمد، سخنگوی دولت فسطينی گفته است در صورت همکاری اسراييل، زندانيان دو طرف می توانند در کوتاه ترين زمان مبادله شوند.


مصطفی برغوثی، وزير اطلاع رسانی فلسطينی نيز گفته است که يک هيات مصری فهرست درخواستی برای آزادی زندانيان فلسطينی را تسليم مقامات اسراييل کرده است و ما کار خود را انجام داده ايم و اکنون توپ در زمين اسراييل است.


محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی نيز روز جمعه گذشته ابراز خوشبينی کرد که سرباز اسراييلی به زودی آزاد شود.


وی افزود: در اين زمان اسراييل بايد زندانيان فلسطينی را آزاد کند ولی انجام هر کدام از اين اقدامات ربطی به ديگری ندارد و سرباز شاليط نيز بايد آزاد شود.


احتمالا کابينه امنيتی اسراييل اواخر هفته جاری تشکيل جلسه خواهد داد تا درباره شرايط اسراييل برای آزادی اين زندانيان تصميم گيری نمايد.


ميری ايسين، سخنگوی نخست وزير اسراييل گفته است که « اين يک موضوع فوق العاده حساس است که در صدر اولويت های ما قرار دارد.»


محمود عباس درخواست کرده سرباز شالیط آزاد شود


حمله محدود اسراییل به نوار غزه


در همین حال روز یکشنبه اعلام شد که در تبادل آتش میان اسراییل و شبه نظامیان فلسطینی هلی کوپترهای اسراییلی با حمله به نوار غزه یک شبه نظامی را کشتند.


این درگیری ها بعد از آن اوج گرفت که عمیر پرتز، وزیر دفاع اسراییل اعلام کرد که ارتش اسراییل حملات محدودی را در نوار غزه صورت خواهد داد.


هدف از این عملیات نیز مقابله با بمبگذاری، حفر تونل و پرتاب راکت توسط شبه نظامیان فلسطینی به داخل اسراییل اعلام شده است.


در واکنش به این حمله، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی از اعضای گارد خود و نیروهای امنیتی خواست تا از تلاش ها برای پرتاب راکت جلوگیری کنند.


به رغم تشکیل دولت وحدت ملی در سرزمین های فلسطینی تنش میان گروه فتح به رهبری محمود حماس و جنبش حماس به رهبری اسماعیل هنیه همچنان ادامه دارد و در آخرین درگیری میان طرفین سه فلسطینی زخمی شدند.


XS
SM
MD
LG