لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۷

«دولت فلسطینی به خواست بین المللی احترام بگذارد»


دبیرکل سازمان ملل با نمایندگان حماس دیدار نمی کند.

بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل که در ادامه سفر خود به منطقه خاورمیانه به مصر رفته، از دولت جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی خواست تا به خواسته های بین المللی احترام گذاشته و به دنبال گسترش صلح در منطقه باشد.


به گزارش آسوشیتد پرس، وی پس از دیدار با حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، از تشکیل وحدت ملی در تشکیلات خودگردان ابراز خوشحالی کرد و از آنها خواست تا به حفظ امنیت و ثبات منطقه کمک کنند.


اسراییل به دلیل این که هنوزدولت جدید فلسطین حاضر به رسمیت شناختن موجودیت اسراییل نیست، دولت تشکیلات خودگردان را به رسمیت نمی شناسد و از کشورهای بین المللی خواسته است به بایکوت تشکیلات خودگردان فلسطینی ادامه دهند.


بان گی مون، پنج شنبه شب گذشته از بغداد وارد قاهره، پایتخت مصر شد و قرار است در نخستین سفر خود به منطقه در مقام دبیرکل سازمان ملل، در اسراییل با اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل و در منطقه تشکیلات خودگردان، با محمود عباس، رییس این تشکیلات، دیدار و گفت و گو داشته باشد.


دبیرکل سازمان ملل گفته که با اسماعیل هنیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان که از جنبش حماس است، دیدارنمی کند اما با «ضیاد ابو امر» وزیر خارجه این تشکیلات که سیاستمدار مستقل است، دیدار می کند.


کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا هم راهی منطقه شده تا با مقامات مصر، اردن، عربستان سعودی و امارات متحده عربی دیدار کرده و درباره روند صلح خاورمیانه، گفت و گو کند.


دبیرکل سازمان ملل گفته که با اسماعیل هنیه، نخست وزیر تشکیلات خودگردان که از جنبش حماس است، دیدارنمی کند اما با «ضیاد ابو امر» وزیر خارجه این تشکیلات که سیاستمدار مستقل است، دیدار می کند

نخستين سفر دبير کل جديد سازمان ملل متحد به خاورميانه بعد از رفتن به بيروت و ملاقات با فواد سنيوره، نخست وزير لبنان و نبيه بری، سخنگوی پارلمانی اپوزیسيون دولت لبنان، به پايان خواهد رسيد.

رايس در خاورميانه

به گزارش آسوشيتد پرس، کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا نيز در جريان سفر اخير خود به منطقه، با مقام های رسمی مصر و اردن ديدار کرده تا درباره «گفت و گوهای آتی برای مذاکرات صلح» با آنها رايزنی کند.

کشورهای عربی از آمريکا خواسته بودند تا برای روند صلح خاورميانه کار جدی تری انجام دهد و به گفته ناظران اوضاع خاورميانه، به نظر می رسد اين درخواست از سوی دولت جورج بوش پذيرفته شده است.

کاندوليزا رايس پيش از حضور در مصر در توقفی کوتاه در شانون در ايرلند، به خبرنگاران گفت: «روند تعقيب مذاکرات صلح خاورميانه کاری بسيار پرانرژی است و کمک و همکاری دسته جمعی می طلبد.»

در ميان کشورهای عربی، مصر و اردن با اسراييل رابطه برقرار کرده اند اما ديگر کشورهای عربی، برقراری رابطه با اسراييل را به آرام شدن و مشخص شدن وضعيت فلسطين منوط کرده اند.

خانم رايس پيش از اجلاس سران اتحاديه عرب که قرار است در روز چهارشنبه در عربستان سعودی و با حضور بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، برگزار شود، انجام شده است.


بان گی مون،دبیر کل سازمان ملل متحد


وزير خارجه آمريکا گفت: «در اين مقطع، برگزاری اين اجلاس بسيار مهم است و بايد فرصتی فراهم شود تا بار ديگر سران عرب بر موارد همکاری و گفت و گو برای صلح فراگير گفت و گو کنند.»

سفر خانم رايس پيش از اجلاس سران اتحاديه عرب است که قرار است در انتهای ماه جاری در عربستان سعودی برگزار شود.

پيشتر اخباری منتشر شده بود که رايس تقاضا کرده برخی تغييرات در برنامه پيشنهادی اجلاس ايجاد شود. وزير امور خارجه آمريکا با تکذيب اين خبر گفت: «قصد ما اين است که تمام مسايل را در اين اجلاس حل کنيم و قصد نداريم از پيش موارد مورد گفت و گو را محدود کنيم.»

طرح صلح اعراب

طرح صلحی که اعراب برای اين اجلاس پيشنهاد کرده اند، شامل بازگشت به مرزهای سال ۱۹۶۷ و تشکيل دولت مستقل فلسطين است که پايتخت آن هم اورشليم شرقی باشد.

اسراييل در جا اين پيشنهاد را رد کرده و اعلام کرده اجازه بازگشت پناهندگان فلسطينی را نمی دهد.

اسراييل و آمريکا برای مدت ها به اين طرح بازنگشته اند و آن را طرحی می دانند که يا بايد همه آن را پذيرفت و يا آن را به کل رد کرد. خانم رايس سعی دارد اين طرح را نقطه آغازی برای گفت و گوها مطرح کند که بتوان بر سر آن به برخی توافق ها رسيد که مورد حمايت اسراييل و کشورهای عربی باشد.

وزير امور خارجه آمريکا در همين حال از احتمال ارئه طرحی مستقل از سوی آمريکا خبر داد که ممکن است برای حل مشکل مرزها طراحی شده باشد. وی به جزييات اين طرح هيچ اشاره ای نکرده است.

وی گفت: «در حال حاضر به اين فکر می کنيم که فهرستی از خواسته های دوطرف درست شود تا بتوان بر اساس آن گفت و گو کرد. اما ممکن است طرح مستقلی هم از سوی آمريکا مطرح شود که هنوز در حد طرح و بررسی است.»


XS
SM
MD
LG