لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۹

آخرین مواضع فتح الاسلام به کنترل ارتش لبنان درآمد


۱۲ نفر از اعضای فتح الاسلام به اسارت نیروهای لبنانی در آمده اند.

ارتش لبنان روز یکشنبه دوم سپتامبر اعلام کرد که جنگجویان اسلام گرای فتح الاسلام را شکست داده و کنترل کامل اردوگاه پناهندگان فلسطینی نهرالبارد، را به دست گرفته است.


مقامات امنیتی لبنان می گویند که نیروهای ارتش لبنان پس از سه ماه نبرد با اسلام گرایان فتح الاسلام که با گروه القاعده در ارتباط هستند، موفق شدند اردوگاه نهرالبارد را تحت کنترل خود در آورند و دست کم ۳۱ نفر از اعضای فتح الاسلام را که قصد فرار داشتند، را بکشند.


به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۲ نفر دیگر از اعضای فتح الاسلام به اسارت نیروهای لبنانی در آمده اند.


مقامات لبنانی، گروه فتح الاسلام را در ارتباط با سازمان اطلاعات سوریه می دانند ولی هم فتح الاسلام و هم دولت سوریه هر گونه ارتباطی را با یکدیگر نفی می کنند.


میشل سلیمان، فرمانده ارتش لبنان در ماه اوت گفت که این گروه شاخه ای از القاعده است و ربطی به سوریه ندارد.


مقامات قضایی لبنان در ماه اوت ۱۰۷ زندانی را به دلیل همکاری با فتح الاسلام مجرم شناختند. در میان این افراد ۶۲ لبنانی، ۳۶ فلسطینی و دو سوری یافت می شوند.


مقامات لبنانی همچنین اعلام کردند که اعضای سوری فتح الاسلام اعتراف کرده اند که در بمبگذاری دو اتوبوس در ماه فوریه در منطقه مسیحی نشین بیروت نقش داشتند.


شاکر ال عباسی رهبر فتح الاسلام همچنان فراری است . وی از جنگجویان با تجربه فلسطینی است و در اردن متهم به قتل یک دیپلمات آمریکایی در دسامبر سال ۲۰۰۲ شده است.


وی در ماه مارس به خبرگزاری رویترز گفت «هدف اصلی گروه وی ایجاد اصلاحات در میان پناهندگان فلسطینی در لبنان و اجرای قوانین اسلامی است. »


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG