لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۱۱

«شکنجه شیعیان عراقی تبار در مکه»


هشت مسلمان شیعه عراقی تبار که شهروند بریتانیا و آمریکا هستند می گویند در عربستان سعودی توسط پلیس مذهبی این کشور بازداشت و شکنجه شدند.

هشت مسلمان شیعه عراقی تبار که شهروند بریتانیا و آمریکا هستند اعلام کردند که در عربستان سعودی، توسط پلیس مذهبی این کشور بازداشت و شکنجه شدند.


این گروه شامل هفت شهروند بریتانیایی و یک شهروند آمریکایی است که بین ۱۶ تا ۲۶ سال سن دارند. آنها روز جمعه گفتند در حالی که مشغول زیارت کعبه در مکه بودند، پلیس عربستان سعودی آنها را «کافر» صدا کرده و مانع انجام مراسم مذهبی شان شده است.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس افراد این گروه گفته اند که پلیس عربستان متوجه شده که «آنها به طریق شیعیان مراسم مذهبی را انجام می دهند» و به این دلیل آنها را بازداشت کرده اند.


این زائران خواهان دریافت غرامت از دولت عربستان سعودی و تحقیق در مورد برخورد پلیس این کشور با آنها شده اند.


بسیاری در عربستان سعودی از رابطه نزدیک شیعیان عراق با ایران ناراضی هستند و می گویند که شیعیان عراقی در مورد اقلیت سنی این کشور، تبعیض قایل می شوند.بسیاری در عربستان سعودی از رابطه نزدیک شیعیان عراق با ایران ناراضی هستند و می گویند که شیعیان عراقی در مورد اقلیت سنی این کشور، تبعیض قایل می شوند.

یکی از این هشت نفر، امیر تقی، فرزند ۲۳ ساله ریدا جواد تقی، از نمایندگان مهم ترین حزب سیاسی شیعه عراق در مجلس این کشور است.


امیر تقی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که برخورد پلیس با آنها بسیار خشن بوده و آنها را با ضربات کفش و کمربند کتک زده اند.


وی افزود که این هشت نفر در زمان بازداشت، به آب، مواد غذایی و دستشویی دسترسی نداشته اند. امیر تقی گفت: «ما به هیچ وجه کاری نکردیم که پلیس عصبانی و یا تحریک شود.»


افراد این گروه عکس هایی را به عنوان شواهد شکنجه خود به خبرنگاران نشان دادند. این عکس ها شامل بریدگی و لکه های خون بر روی بازو و سر دو نفر از اعضای این گروه عراقی تبار است.


یکی دیگر از اعضای این گروه گفت پلیس عربستان آنها را تهدید کرده که آنها را «مانند سگ خواهد کشت.»


یکی از مقامات ارشد امنیتی عربستان سعودی، سرهنگ قاضی الوسایمی در بیانیه ای که در روز پنجشنبه منتشر شد این اتهامات را رد کرده و گفت: «آنچه که رسانه ها در این مورد می گویند بی پایه است.»


مقامات عربستان می گویند گزارش های پلیس این کشور حاکی از «دعوا» بین یک عراقی و یک شهروند عربستان سعودی است، بدون آنکه ربطی به مذهب داشته باشد.


XS
SM
MD
LG