لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۵

مولن: حمله به ايران بی‌ثباتی شديدی را موجب می‌شود


مايک مولن
مايک مولن، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا، روز يکشنبه اعلام کرد که هم حمله آمريکا به تأسيسات هسته‌ای ايران، و هم دستيابی اين کشور به سلاح هسته‌ای موجب بی‌ثباتی شديدی می‌شود.

آقای مولن روز يکشنبه در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی سی‌بی‌اس آمريکا افزود، اين حمله می‌تواند «پيامدهای غيرقابل پيش‌بينی و ناخواسته‌ای» داشته باشد.

ژنرال مولن همچنين گفت: «بسيار مهم است که در برخورد با ايران هيچ گزينه‌ای از جمله گزينه نظامی را به طور کامل منتفی ندانيم.»

وی افزود که دستیابی ايران به بمب اتمی و يا حمله به اين کشور عواقب بسيار بسيار بدی خواهد داشت و بايد سعی کنيم از هر دو مورد جلوگيری کنيم.

آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل ایران را متهم به ساخت بمب اتمی دارد ولی تهران همواره این اتهام را رد کرده و هدف برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز می‌خواند.

شورای امنیت سازمان ملل نیز تاکنون با صدور سه قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند ولی جمهوری اسلامی ایران از این دستور سرپیچی کرده و غنی‌سازی را حق خود می‌داند.

اسرائیل نیز بارها اعلام کرده که برنامه هسته‌ای ایران مهم‌ترین خطر برای موجودیت این کشور است و تمام گزینه‌ها برای متوقف کردن ایران برای دستیابی به بمب اتمی را بر روی میز دارد.

در همین حال، جو بایدن، معاون رئیس جمهور ایالات متحده، می‌گوید اسرائیل «خود می‌تواند تعیین کند که نفعش در کجاست و در مورد ایران چه تصمیمی باید بگیرد».

آقای بایدن در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی که روز یک‌شنبه پخش شد گفت ایالات متحده نمی‌تواند «به کشور مستقل دیگری دیکته کند که چه بکند و چه نکند».

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در ماه مه پس از دیدار خود با بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که ایران تنها تا پایان سال جاری میلادی وقت دارد که به طور جدی به گفت‌وگوهای بین‌المللی در مورد برنامه هسته‌ای خود بپردازد. او گفت که «ما قرار نیست تا ابد گفت‌وگو کنیم».
XS
SM
MD
LG