لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۴۲

طوفان میانمار ۱۵هزار کشته بر جای گذاشت


طوفان میانمار موجب غرق شدن قایق های زیادی شده است. (عکس:AFP)

نيان وين، وزير امور خارجه ميانمار، روز سه شنبه، تلفات طوفان در اين کشور را دست کم ۱۵ هزار نفر اعلام کرد و افزود: حدود ۳۰ هزار نفر نيز مفقود شده اند.


تلويزيون دولتی ميانمار اعلام کرده است که اين طوفان فقط در شهر بوگالای که در يک صد کيلومتری رانگون شهر اصلی ميانمار قرار دارد، موجب کشته شدن ۱۰ هزار نفر شده است.


اين طوفان که موسوم به «نارگيس» است، روز شنبه به ميانمار رسيد و سرعت آن حدود ۱۹۰ کيلومتر در ساعت گزارش شده است. صدها هزار نفر بی خانمان شده و قایق های زیادی نیز بر اثر این طوفان غرق شده اند.


دولت نظامی ميانمار که در گذشته تمايلی به دريافت امداد از کشورهای خارجی نشان نداده، اين بار خواستار کمک بين المللی شده است.


سفارت آمريکا در ميانمار ۲۵۰ هزار دلار را در اختيار مقامات اين کشور قرار داده است. لورا بوش، همسر، رييس جمهوری آمريکا اعلام کرد که ايالات متحده حاضر به افزايش کمک های خود به اين مصيبت دهندگان است ولی دولت ميانمار بايد اجازه دهد تا گروه امداد آمريکا وارد اين کشور شود.


خانم بوش همچنين از مقامات ميانمار انتقاد کرد و گفت:« رسانه های دولتی از خطر اين طوفان آگاه بودند ولی به شهروندان اين کشور که در مسير اين طوفان قرار داشتند در زمان مناسب هشدار نداده اند.»


سازمان ملل متحد نيز اعلام کرده است که غذا، آب آشاميدنی، پتو برای قربانیان میانمار ارسال می کند.


تلويزيون ميانمار صحنه هايی را نشان می دهد که رهبران نظامی اين کشور در حال امدادرسانی به قربانيان هستند.


«آونگ نينگ او»، متخصص امور سياسی که در سال ۱۹۸۸ از ميانمار به تايلند گريخته است، در این مورد به خبرگزاری رویترز می گويد: « برای اکثريت مردم اين کشور ۵۳ ميليون نفری اين صحنه ها فقط جنبه تبليغات دارد.»


اين تحليلگر مسايل سياسی افزود:« ژنرال های ميانمار هميشه اين پيام را به مردم اين کشور می دادند که آنها خود می توانند به تنهايی در مقابل اين گونه فاجعه ها بايستند و احتياجی به کمک خارجی ندارند.»


وی می افزايد که اين طوفان اين «افسانه» را در هم کوبيد.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG