لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۱۵

عمانی ها به پای صندوق رای رفتند


اين شورا بيشتر نقشی نمادین در ساختار سياسی عمان ايفا می کند و به سلطان عمان در مورد مسايل کشور مشورت می دهد و حق دارد وزيران را استيضاح کند.

هزاران نفر از مردم عمان، روز شنبه ۲۷ اکتبر، برای ششمين بار در تاريخ اين کشور، برای انتخاب اعضای «شورای مشورتی» به پای صندوق های رای رفتند.


اين شورا بيشتر نقشی نمادین در ساختار سياسی عمان ايفا می کند و به سلطان عمان در مورد مسايل کشور مشورت می دهد و حق دارد وزيران را استيضاح کند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، اين انتخابات گامی ديگر در اصلاحات سياسی در اين کشور است که از ۱۵ سال پيش در عمان آغاز شده است و هدف آن گسترش مشارکت سياسی مردم است.


سلطان قابوس که از سال ۱۹۷۰ در قدرت بسر می برد به تدريج اصلاحاتی را در زمينه تحصيلات و کار برای زنان به وجود آورده است.وی در سال ۲۰۰۲ برای نخستين بار يک زن را به عنوان وزير انتخاب کرد

از ميان ۶۳۲ کانديدايی که برای ۸۴ کرسی رقابت می کنند، ۲۱ نفر زن هستند. چهار سال پيش، دو زن به اين شورای مشورتی راه يافتند و گمان زده می شود زن های بيشتری در اين انتخابات پيروز شوند.


صاميه محمد علی، ۳۰ ساله، به آسوشيتدپرس گفت که وی اميدوار است زن ها در اين انتخابات پيروز شوند چرا که آنها خواهند توانست در شورای مشورتی از منافع زن ها دفاع کنند. اين دليلی است که اين زن عمانی به يک کانديدای زن رای داده است.


کانديداها برای اولين بار در تاريخ عمان توانستند برای خود کمپين تبليغاتی راه بياندازند.


تمامی افراد بالاتر از ۲۱ سال حق شرکت در اين انتخابات را دارند و از جمعيت سه ميليونی عمان، ۳۸۸ هزار نفر واجد شرايط هستند تا کانديدای مورد علاقه خود را انتخاب کنند.


سلطان قابوس که از سال ۱۹۷۰ میلادی در قدرت به سر می برد، به تدريج اصلاحاتی را در زمينه تحصيلات و کار برای زنان به وجود آورده است. وی در سال ۲۰۰۲ برای نخستين بار يک زن را به عنوان وزير انتخاب کرد.


در سال ۱۹۹۶ برای اولين بار زنان عمانی اجازه يافتند در انتخابات شورای مشورتی که چهار سال از عمرش می گذشت، شرکت کنند.


اين انتخابات از ساعت ‪ ۷‬صبح به وقت محلی آغاز شده و تا ساعت ‪ ۱۹‬ادامه خواهد داشت. نتيجه این انتخابات شب شنبه اعلام خواهد شد.


XS
SM
MD
LG