لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۷

کاردینال فرانسوی مامور گفت وگو با اسلام شد


کمیسیون گفت وگو با دیگر ادیان در واتیکان دو سال پیش با انتخاب کاردینال ژوزف راتزینگر به عنوان پاپ منحل شده بود.

پاپ بندیکت شانزدهم روز دوشنبه، ۲۵ ژوئن، ژان لوئی توارن، کاردینال فرانسوی را به ریاست کمیسیون گفت و گو با اسلام و دیگر ادیان در واتیکان برگزید.


این اسقف فرانسوی به مدت ۱۳ سال مسئولیت وزارت امور خارجه واتیکان را عهده دار بود و از مخالفین سرسخت جنگ در عراق و اشغال این کشور به شمار می رفت.


واتیکان در نظر دارد روابط کلیسای کاتولیک با اسلام را که در پیامد سخنرانی جنجال برانگیز پاپ بندیکت شانزدهم، در ۱۲ سپتامبر سال گذشته میلادی در دانشگاه روتینگن آلمان بحرانی شده بود را بار دیگر عادی سازد.


در محافل واتیکان گفته می شود که موقعیت ناهنجار مسیحیان در خاورمیانه و کشورهای اسلامی یکی از دلایل اصلی احیای این کمیسیون و از سرگیری گفت و گوهای منظم واتیکان با جهان اسلام است.

کاردینال ژان لوئی توران دارای سابقه درخشانی در زمینه دیپلماسی و روابط بین المللی است و از سال ۱۹۹۰ میلادی تا ۲۰۰۳ در دوران پاپ ژان پل دوم مسئولیت وزارت امور خارجه واتیکان را عهده داربوده است.


کمیسیون گفت وگو با دیگر ادیان در واتیکان دو سال پیش با انتخاب کاردینال ژوزف راتزینگر به عنوان پاپ منحل شده بود و مسئولیت هایش به کمیسیون فرهنگی واتیکان واگذار گردیده بود.


تصمیم پاپ بندیکت شانزدهم مبنی بر احیای این کمیسیون و واگذاری مسئولیت آن به کاردینال توران که نه تنها یکی از برجسته ترین دیپلمات های واتیکان است بلکه شناخت عمیقی از اسلام نیز دارد، می تواند فصل جدیدی را در روابط مسیحیت با اسلام بگشاید.


در محافل واتیکان گفته می شود که موقعیت ناهنجار مسیحیان در خاورمیانه و کشورهای اسلامی یکی از دلایل اصلی احیای این کمیسیون و از سرگیری گفت وگوهای منظم واتیکان با جهان اسلام است.


اظهارات اخیر این کاردینال فرانسوی مبنی بر لزوم پایان دادن به اشغال نوار غزه و کرانه باختری رود اردن و حمایتش از تشکیل کشور مستقل فلسطین، بنابر آنچه در محافل واتیکان گفته می شود، می تواند در بهبود روابط کلیسای کاتولیک با جهان اسلام تاثیرگذار باشد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG