لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۴

احضار رایس به دادگاه، در رابطه با یک پرونده جاسوسی


لابی آیپک، از گروههایی است که برای نزدیکی روابط اسراییل و آمریکا تلاش می کند.

دادگاه فدرال آمریکا روز جمعه، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا را برای توضیح در مورد پرونده جاسوسی دو لابی گر هوادار اسراییل، به دادگاه احضار کرد.


وکلای «استیون روزن» و «کیت وایزمن»، دو عضو سابق لابی «آیپک» - کمیته امور عمومی اسراییل و آمریکا - که متهم به جاسوسی برای اسراییل شده اند، خواستار حضور کاندولیزا رایس در دادگاه، در اوایل سال آینده میلادی شدند.


این دو نفر متهم شده اند که اطلاعات محرمانه نظامی را از سوی یکی از اعضای پنتاگون دریافت کرده و سپس آن را در اختیار یک مقام اسراییلی و رسانه ها قرار داده اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته می شود که متهمین اطلاعاتی به طور غیرقانونی در مورد سیاستگذاری های آمریکا در قبال ایران، شبکه تروریستی القاعده و انفجار برج های خوبار در عربستان سعودی، دریافت کرده اند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته می شود که متهمین اطلاعاتی به طور غیرقانونی در مورد سیاستگذاری های آمریکا در قبال ایران، شبکه تروریستی القاعده و انفجار برج های خوبار در عربستان سعودی، دریافت کرده اند.

«لورنس فرانکلين» يکی از مشاوران سابق پنتاگون، اقرار کرده است که بين سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ اطلاعات محرمانه ای در اختيار «استيون روزن» و «کيت وايزمن» قرار داده است.


سیزده مقام ارشد دولت آمریکا از جمله «استیفن هدلی»، مشاور رییس جمهوری آمریکا در مورد امنیت ملی، قرار است در مورد گفت و گوهایی که با دو متهم پرونده داشته اند، توضیح دهند.


تام کیسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد احضار خانم رایس به دادگاه گفت: «ما در مورد مساله قانونی که در جریان است سخنی نمی گوییم. بهتر است به وزارت دادگستری مراجعه کنید.»


به گزارش رویترز، وزارت دادگستری نیز از ابراز نظر در این مورد خودداری کرده است.


«تی اس الیس»، قاضی این پرونده گفت که وکلای متهمین متعقدند که با شهادت مقامات ارشد دولت آمریکا این امر روشن می شود که هیچ اطلاعات نظامی در اختیار «استیو ن روزن» و «کیت وایزمن» قرار نگرفته است.


متهمین می گویند به طور منظم مقامات دولت آمریکا اطلاعاتی را در اختیار اعضای «آیپک» قرار می دهند و توقع دارند که این اطلاعات در اختیار مقامات دولت های خارجی و رسانه ها قرار بگیرد.


XS
SM
MD
LG