لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۴۴

رایس: طرح سپر دفاع موشکی، برگشت ناپذیر است


رابرت گیتس و کاندولیزا رایس، در کنار ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه ايالات متحده که برای ديدار با مقام های روسيه به اين کشور سفر کرده است، از طرح برپايی سپر ضد موشکی در جمهوری های چک و لهستان دفاع کرد و آن را برگشت ناپذير ناميد.


با اين همه خانم رايس تاکيد کرد کرد که می خواهد پيشنهادهای روسيه را برای همکاری بشنود.

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، کاندولزيرا رايس را در اين سفر همراهی می کند. از سوی روسيه، سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه و اناتولی سرديوکوف، وزير دفاع این کشور، به طور مستقيم در اين گفت و گوها شرکت می کنند. البته خانم رايس با برخی از فعالان حقوق بشر روس نيز ديدار خواهد کرد.


برنامه هسته ای ايران، از ديگر موضوعاتی است که مقام های روسی و وزرای امور خارجه و دفاع ايالات متحده درباره آن گفت و گو خواهند کرد.


موضوع سپر ضد موشکی نيز با ايران در ارتباط است، چراکه آمريکا هدف از برپايی اين سپر را مقابله در برابر حمله احتمالی موشکی از جمله از سوی ايران عنوان کرده است.


سپر ضد موشکی در ماه های اخير به يکی از مهم ترين موضوعاتی که دو کشور آمريکا و روسيه بر سر آن اختلاف دارند تبديل شده است.


کاندوليزا رايس با وجود آن که بر برپايی سپر ضد موشکی در کشورهای جمهوری چک و لهستان تاکيد کرده است، اما می گويد علاقه بسيار زيادی هم برای صحبت بر سر ايجاد آن در محل های ديگر از جمله جمهوری آذربايجان وجود دارد.

کاندوليزا رايس با وجود آن که بر برپايی سپر ضد موشکی در کشورهای جمهوری چک و لهستان تاکيد کرده است، اما می گويد علاقه بسيار زيادی هم برای صحبت بر سر ايجاد آن در محل های ديگر از جمله جمهوری آذربايجان وجود دارد.


پيشتر روسيه از آمريکا خواسته بود، چنانچه هدف استقرار سپر ضد موشکی، مقابله با تهديدهای احتمالی کشورهايی مانند ايران است، از پايگاه دفاعی قبله در جمهوری آذربايجان که در حال حاضر در اجاره فدراسيون روسيه است استفاده کند.


مقام های روسی بارها با استفاده از واژگان جنگ سرد گفته اند سپر ضد موشکی در واقع برای تهديد روسيه است.

ايالات متحده اين موضوع را رد کرده است.


روز جمعه و پيش از آغاز گفت و گوها، ولاديمير پوتين، در مسکو و در ميان خبرنگاران به آمريکا هشدار داد که نبايد بر برپايی سپر ضد موشکی در شرق اروپا پافشاری کند.


رييس جمهوری روسيه همچنين با اشاره به برنامه اتمی ايران گفت شواهدی در دست نيست که ثابت کند اين کشور در پی دست يافتن به سلاح اتمی است.

کاندوليزا رايس پيش از ترک امريکا به مقصد روسيه گفته بود، ايران در مورد برنامه هسته ای خود، دروغ می گويد.


تهران می گويد برنامه اتمی اين کشور اهداف صلح آميز را دنبال می کنند. غرب و به ويژه آمريکا، ايران را متهم می کنند که در پی دست يافتن به سلاح اتمی است.


روسيه - که شرکتی از اين کشور پروژه ساخت نيروگاه اتمی بوشهر را در دست دارد - بارها گفته است، مدرکی دال بر ساخت سلاح اتمی در ايران در دست ندارد.


XS
SM
MD
LG