لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۳

مذاکرات رایس در روسیه درباره طرح سپر موشکی


رایس در مسکو با مقامات روسی در مورد دفاع ضد موشکی آمریکا گفت و گو می کند.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه مذاکرات خود را با ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و سایر مقامات روسی بر سر موضوعات مورد اختلافات دو کشور آغاز کرد.


خانم رايس روز دوشنبه گفته بود که «زمان ديپلماسی فشرده فرا رسيده است.»


وی افزود: رابطه دو کشور پيچيده است ولی ما در دوران جنگ سرد جديدی به سر نمی بريم.


طرح دفاع موشکی که آمریکا بدنبال استقرار آن در دو کشور جمهوری چک و لهستان است و همچنین موضوع مخالفت روسیه با طرح سازمان ملل برای استقلال کوزوو از جمله موضوعاتی که در دستور کار مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات روسی است.


هر دو کشور جمهوری چک و لهستان از اعضای پيمان سابق ورشو به شمار می رفتند و بنابر این روسيه به فعاليت آمريکا در منطقه ای که در زمان جنگ سرد تحت نفوذش بوده با شک و ترديد می نگرد.


آقای پوتين هفته گذشته سياست آمريکا را با زمان رايش سوم مقايسه کرد و گفت که آنها هيچ حرمتی برای زندگی انسان قايل نيستند.


خانم رايس به طور مستقيم در مورد اظهار نظر آقای پوتين سخن نگفت ولی اظهار داشت که «در برخی موارد اظهار نظرهای احساساتی مقامات روسی چندان سازنده نيست.»


واشينگتن اعلام کرده که حاضر است با مسکو در اين مورد همکاری کند و حتی اطلاعاتی در مورد فن آوری اين سيستم ضد موشکی در اختيار روسيه بگذارد.


وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرده که در ديدار با مقامات روسی سعی خواهد کرد برای آنها توضيح دهد که آمريکا مايل است با روسيه به طور شفاف برای ساختن دفاع ضد موشکی همکاری کند.


وی افزود: دفاع ضد موشکی اقدامی برای مقابله با خطر ايران و کره شمالی است.


از ديگر موارد مورد اختلاف دو کشور مخالفت روسيه در مورد طرح سازمان ملل متحد برای استقلال کوزوو است.


XS
SM
MD
LG