لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۵۲

«مردان مسلح از ايران وارد افغانستان شده اند»


يک فرمانده مرزبانی افغانستان به خبرنگاران افغان و غربی گفته است که شماری از شبه نظاميان با عبور از خط مرزی، از ايران وارد خاک افغانستان شده اند.

يک فرمانده مرزبانی افغانستان به خبرنگاران افغان و غربی گفته است که شماری از شبه نظاميان با عبور از خط مرزی، از ايران وارد خاک افغانستان شده اند.


همين فرمانده افغان اما ساعاتی پس از درج اين اظهارات، به راديو اروپای آزاد / راديو آزادی گفت که تا پيش از تکميل تحقيقات، نمی تواند اين مساله را تاييد کند.


مقامات افغان تاييد کردند که مشغول انجام تحقيقات در خصوص مردان مسلحی هستند که روز دوشنبه سوار بر دو دستگاه وانت از مرز شرقی ايران وارد استان فراه در خاک افغانستان شده اند.


سرهنگ رحمت الله صافی فرمانده مرزبانی افغانستان در خط مرزی ايران روز سه شنبه به خبرگزاری آلمان گفت که حدود ۲۰ مرد مسلح از ايران وارد افغانستان شدند.


به گفته او اين افراد به سوی منطقه ای در استان فراه که اخيرأ شاهد افزايش نا آرامی ها بوده در حرکت بوده اند.


آقای صافی در مصاحبه با شبکه تلويزيونی آريانا در افغانستان نيز بر اين گفته خود تاکيد ورزيد.


اين فرمانده اما ساعاتی پس از درج گزارش ياد شده، در گفت و گو با بخش افغان راديو اروپای آزاد / راديو آزادی گفت تا زمانی که نتايج تحقيقات مشخص نشده نمی تواند در اين خصوص به اظهار نظر بپردازد.


مقامات افغان تاييد کردند که مشغول انجام تحقيقات در خصوص مردان مسلحی هستند که روز دوشنبه سوار بر دو دستگاه وانت از مرز شرقی ايران وارد استان فراه در خاک افغانستان شده اند.

وی گفت: «گزارش هايی مبنی بر ورود دو دستگاه خودرو به کشور در دست بود. اما صرفأ همين گزارش ها وجود داشتند. ما شخصأ چيزی نديده ايم.»


اين مقام انتظامی افغان همچنين در گفت و گو با خبرنگاران افغان و غربی از کشف بقايای سلاح های ايرانی در استان هرات خبر داده بود. وی گفته بود اين سلاح ها در پی درگيری سنگين ميان پليس افغان و طالبان به کشف رسيده است.


سرهنگ رحمت الله صافی تاکيد کرد که دو هفته پيش پنج مين ضد تانک با مشخصات و علايم ايرانی در مرز دو کشور کشف شده است.


در پی انتشار اين اظهارات آقای صافی اما در مصاحبه با راديو اروپای آزاد / راديو آزادی گفت هيچ مدارک و شواهدی دال بر اينکه اين تسليحات توسط دولت جمهوری اسلامی به افغانستان منتقل شده باشد وجود ندارد.


او گفت: «ما تا کنون هيچ مدرک قانع کننده ای در زمينه قانون شکنی همسايگانمان در افغانستان به دست نياورده ايم. به بخش های نظامی دستور داده ايم تا اين گزارش ها را مورد بررسی قرار دهد. بايد ببينيم اين تحقيقات در منطقه چه نتايجی به دنبال خواهد داشت.»


«دوستی نزدیک ایران و افغانستان»


چندی پيش حامد کرزی ریيس جمهوری افغانستان هرگونه اتهام مبنی بر ارسال اسلحه به طالبان از سوی جمهوری اسلامی ايران را تکذيب کرده بود.


آقای کرزی گفته بود: «ما تا کنون هيچ مدرکی مبنی بر کمک ايران به طالبان در دست نداريم. ما رابطه بسيار خوبی با دولت ايران داريم. ايران و افغانستان هيچگاه به اندازه امروز با يکديگر دوست نبوده اند.»
مقامات آمريکايی اما تهران را متهم به ارسال تسليحات پيشرفته به شبه نظاميانی کرده اند که در تلاش برای سقوط دولت حامد کرزی هستند.


طی اوايل همين ماه ميلادی نيکلاس برنز معاون وزارت خارجه آمريکا از شواهدی به گفته او «انکار ناپذير» مبنی بر کمک تسليحاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به طالبان سخن گفته بود.


درحالی که شماری از کارشناسان بر اين عقيده اند که دولت ايران همانگونه که هر دو طرف می گويند، رابطه خوبی با دولت کرزی دارد، برخی ديگر از تحليلگران احتمال می دهند اتهام های مطرح شده واقعيت داشته باشد.


«تردید در مورد سخنان کرزی»


رابرت گیتس:«اگرچه واشينگتن به مساله انتقال اسلحه از ايران به افغانستان مشکوک است اما کماکان مدارک محکمی در دست ندارد که دولت ايران را به سلاح های داخل افغانستان مربوط کند.»

ژان مک کنزی مدير بخش افغانستان در موسسه «گزارش جنگ و صلح» جزو افرادی است که با ديده ترديد به سخنان حامد کرزی می نگرد.


وی می گويد: «حامد کرزی در حال حاضر در موقعيت بسيار سختی قرار دارد. در داخل افغانستان بسياری از افراد و گروه ها خواهان براندازی او هستند و روابط کابل با پاکستان هم رو به تيرگی نهاده. به اعتقاد من آقای کرزی برای اجتناب از دشمن تراشی و حفظ رابطه با تهران، می گويد شواهدی در اختيار ندارد.»


اما در همين حال و کمی پس از اظهارات نيکلاس برنز مبنی بر وجود شواهد «انکار ناپذير»، رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا گفت: «اگرچه واشينگتن به مساله انتقال اسلحه از ايران به افغانستان مشکوک است اما کماکان مدارک محکمی در دست ندارد که دولت ايران را به سلاح های داخل افغانستان مربوط کند.»


وی گفت: «من هيچ مدرکی دال بر اين موضوع نديده ام اما با توجه به مقدار اين سلاح ها، مشکل می توان باور کرد که انتقال آنها مرتبط با شبکه قاچاقچيان باشد و دولت ايران هيچ اطلاعی از آن نداشته باشد.»
روز پنج شنبه ۲۱ ژوئن دولت جمهوری اسلامی ايران اتهام هرگونه ارسال اسلحه به طالبان را رسما رد کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG