لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۰۰

تظاهرات گسترده طرفداران مقتدا صدر در نجف


هزاران نفر با دست داشتن پرچم های عراق در نجف و کوفه دست به تظاهرات زدند و خواستار خروج نيروهای آمريکايی از عراق شدند.

هزاران نفر از شيعيان عراق روز دوشنبه به دعوت مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه و در چهارمين سالگرد سقوط صدام حسين دست به تظاهرات ضد امريکايی زدند.


براساس گزارش خبرگزاری ها، هزاران مرد، زن و کودک با دست داشتن پرچم های عراق در نجف و کوفه دست به تظاهرات زدند و خواستار خروج نيروهای آمريکايی از عراق شدند.


اين تظاهرات نشانگر نفوذ مقتدی صدر در عراق است. وی از دو ماه پيش که نيروهای مشترک آمريکايی و عراقی عملياتی بر عليه شبه نظاميان در بغداد آغاز کردند در انظار عمومی ظاهر نشده است.


ارتش آمريکا می گويد که وی در ايران است اما دستياران مقتدی صدر چنين ادعايی را رد کرده اند.


تظاهر کنندگان شيعه از کوفه به سوی نجف حرکت می کنند تا در ميدان صدرين به سخنرانی دستياران ارشد صدر گوش دهند.


در اين تظاهرات تعداد زيادی پرچم آمريکا و اسراييل به آتش کشيده شده است. هنوز معلوم نيست که خود مقتدی صدر در پايان تظاهرات سخنرانی خواهد کرد يا نه.


وی از هواداران خود خواسته تا به نيروهای عراقی حمله نکنند و فقط نيروهای آمريکايی را هدف قرار دهند.


آقای صدر روز يکشنبه از ارتش عراق و شبه نظاميان المهدی که هوادار وی هستند خواست تا در تله آمريکايی ها نيافتند و در شهر ديوانيه به درگيری ها پايان دهند.


مقتدی صدر و شبه نظاميان ارتش المهدی وی در سال ۲۰۰۴ تاکنون دو بار عليه نيروهای آمريکايی شورش کردند.


گروه سياسی مقتدی صدر رابطه نزديکی با ايران دارد و دارای شش وزير در کابينه نوری المالکی و ۳۲ نماينده در مجلس ۲۷۵ نفری عراق است.


کشته شدن ده آمریکایی در درگیری های مختلفاز زمان آغاز حمله نظامی آمريکا به عراق در مارس سال ۲۰۰۳ تاکنون سه هزار و ۲۸۰ سرباز آمريکايی در جريان درگيری های اين کشور و انفجارهای مختلف کشته شده اند.

در همین حال روز دوشنبه ارتش امریکا در بیانیه ای اعلام کرد که تلفات نيروهای امريکايی در عراق ظرف دو روز گذشته به ده نفر رسيد که شش نفر از آنها در روز يکشنبه کشته شدند.


براساس گزارش های رسيده، سه نفر از اين نيروها در جريان انفجار بمب های کنار جاده ای در جنوب بغداد کشته شدند، يک نفر جريان حمله ای در جنوب پايتخت و دونفر نيز از جراحات ناشی از درگيری در استان های دياله و صلاح الدين جان خود را از دست دادند.


از زمان آغاز حمله نظامی آمريکا به عراق در مارس سال ۲۰۰۳ تاکنون سه هزار و ۲۸۰ سرباز آمريکايی در جريان درگيری های اين کشور و انفجارهای مختلف کشته شده اند.


در همين حال، انفجار يک بمب قوی در شهر محموديه موجب کشته شدن دست کم ۱۸ نفر و مجروح شدن ۲۳ نفر ديگر شد. اين شهر در ۳۰ کيلومتری جنوب بغداد واقع است. در اطراف بغداد نيز انفجار بمب موجب کشته شدن چهار نفر شد.


براساس گزارش خبرگزاری ها، در خشونت های روز يکشنبه عراق حداقل ۴۷ نفر جان خود را از دست دادند که ۱۷ نفر آنها قربانيان اعدام شده در شهر بغداد بودند.


در حوالی کربلا نيز بين شورشيان و نيروهای امنيتی درگيری صورت گرفت. بر اساس برخی گزارشها، در جريان اين درگيری، شورشيان سوار خودروهای خود شده و از صحنه گريختند.


نيروهای امنيتی در همان محل جسد شش چوپان از ۱۸ چوپان ربوده شده را يافتند. نيروهای امنيتی عراق شورشيان وابسته به القاعده را مسئول اين قتل ها دانستند .


XS
SM
MD
LG