لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۳

مجلس نمايندگان آرژانتين تشکیل کمیسیون مشترک حقیقت یاب با ایران را تصویب کرد


مجلس نمايندگان آرژانتين درخواست دولت اين کشور را برای تشکيل «کميته حقيقت ياب» با همکاری جمهوری اسلامی ايران در زمينه انفجار تروريستی ۱۹ سال پيش در پايتخت آرژانتين، تاييد کرد.

در نشست مجلس نمايندگان آرژانتين در روز پنجشنبه دهم اسفند، ۱۳۱ عضو مجلس از برپايی اين کميته حمايت کردند اما شمار چشمگير ۱۱۳ نماينده نيز، که عضو اوپوزيسيون پرقدرت اين کشور بودند، با اين برنامه مشترک با ايران مخالفت کردند و به آن رای منفی دادند.

رای موافق مجلس نمايندگان آرژانتين به «کميته حقيقت ياب مشترک» در حالی است که مجلس سنای آن کشور نيز هفته گذشته با رای ۳۹حامی ۳۹ سناتور در برابر ۳۱ مخالف، اين پيمان را با اکثريتی لرزان تاييد کرد.

در روز هجدهم ژوئيه سال ۱۹۹۴ در انفجاری مهيب در خانه همياری يهوديان در پايتخت آرژانتين، بيش از ۸۵ نفر کشته و دهها تن زخمی شدند و نيز ساختمان هفت طبقه با خاک يکسان شد.

انگشت اتهام در طول سالها متوجه ايران و حزب الله لبنان در اجرای اين ترور بوده اما ايران همواره دخالت خود را انفجار رد کرده است.

آرژانتين و پليس بين الملل در اين سالها همواره سران وقت ايران را برنامه ريز اين طرح تروريستی معرفی کرده و نام شماری از مقامات کنونی ايران نيز در اين ميان مطرح بوده؛ از جمله احمد وحيدی وزير کنونی دفاع ايران و علی اکبر ولايتی وزير خارجه وقت که اکنون خود را برای نامزدی در انتخابات پيش روی رياست جمهوری ايران آماده می کند.

در سال ۲۰۰۷، اينترپل، پليس بين الملل، با حذف نام علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس جمهوری وقت ايران، برای پنج نفر ديگر از مقامات ايران، ازجمله سرتيپ احمد وحيدی، قرار توقيف بين المللی صادر کرد.

تدارکات برای تنظيم پيمان ميان ايران و آرژانتين جهت مشارکت در تحقيق مشترک، چند ماه پيش در زمان حضور محمود احمدی نژاد رييس جمهوری و علی اکبر صالحی وزيرخارجه ايران در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برنامه ريزی شد و صالحی در ديدار با هکتور تيمرمن همتای آرژانتينی خود، آمادگی ايران را برای همکاری در اين تحقيق اعلام کرد.

دولت اسرائيل درهفته های گذشته از توافق آرژانتين و ايران، ابراز خشم کرد و سفير آرژانتين را به وزارت خارجه احضار کرد.

يهوديان آرژانتين نيز از هکتور تيمرمن وزيرخارجه کشورشان که خود يهودی است، بشدت انتقاد کرده اند.

همچنين جمعه گذشته صدها نفر از يهوديان اهل آمريکای لاتين ، در برابر سفارتخانه آرژانتين در شهر هرتصليای اسرائيل، دست به تظاهرات زدند تا به اين پيمان اعتراض کنند.

به گزارش رسانه های اسرائيل، يهوديان تظاهرکننده که اکثراً آرژانتينی الاصل بودند، می گفتند که دولت بوئنوس آيرس با امضای اين پيمان با ايران، به جای کمک به رسيدن به نتيجه ای موثر از تحقيقات، مانع از روشن شدن حقيقت در اين جنايت می شود.

خانم کريستينا فرناندز کرشنر رييس جمهوری آرژانتين ماه ژانويه با «تاريخی» ناميدن اين قرارداد، در برابر انتقادهايی که دولت های اسرائيل و آمريکا از اين پيمان کردند، از آن دفاع کرد و از مجلسين آرژانتين خواست آن را تاييد کنند.

از سوی ديگر، دولت ايران گفته است که پيمان با آرژانتين زمانی اجرايی می شود که مجلس شورای اسلامی ايران نيز آن را تاييد کند.
XS
SM
MD
LG