لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۸

عضو ‏کميسيون‏امنيت ‏ملی‏‏ مجلس بی بی سی را به جاسوسی متهم کرد


محمد کريم عابدی از اعضای ‏کميسيون‏امنيت ‏ملی‏ و سياست‏خارجی‏ مجلس.

محمد کريم عابدی از اعضای ‏کميسيون ‏امنيت ‏ملی‏ و سياست ‏خارجی‏ مجلس خبرگزاری بی بی سی را متهم به فعاليت جاسوسی در ايران کرد.


محمد کريم عابدی فردوس، طبس و سرايان در گفت ‏وگو با خبرگزاری کار ايران، «ايلنا» اعلام کرد که «دستگاه‏های اطلاعاتی ما متوجه شدند که خبرگزاری بی بی سی که در قالب يک شرکت خبر رسانی وارد منطقه شده است و با برخی دستگاه‏ها همکاری خود را آغاز کرده بود که کار خبر رسانی را انجام دهد، بيشتر به يارگيری برای کار اطلاعاتی مشغول شده است.»آقای عابدی مشخص نکرد که خبرنگاران بی بی سی برای فعاليت در چه زمينه ای به ايران آمده بودند.


وی افزود که «برخی از خبرنگاران با نام ديگری درهتل محل‏ اقامت‏شان اتاق رزرو کرده بودند و پس از پيگيری اين موضوع توسط دستگاه‏های اطلاعاتی ايران، مشخص شد شبکه خبری بی بی سی به دنبال ايجاد يک شبکه اطلاعاتی با حمايت سفارت انگلستان درتهران بوده است.»


سفارت بريتانيا در ايران و مقامات بی بی سی تاکنون واکنشی به اين اتهامات نشان نداده است.


مقامات ايرانی بارها خبر از دستگيری شبکه های جاسوسی در ايران داده اند. سپاه پاسداران اوايل آذرماه خبر از دستگيری متهمين به جاسوسی برای اسرائيل داد.


آقای عابدی همچنين اعلام کرد که يکی دو تيم در رابطه با فعاليت های خبرگزاری بی بی سی در ايران دستگير شده اند.


وی توضيحی در مورد تابعيت افراد دستگير شده و زمان بازداشت آنها نداد.


پيشتر و همزمان با طرح تلويزيون بی بی سی برای راه اندازی يک بخش فارسی زبان، مقام های اين رسانه خبری اعلام کرده بودند که درصدد تاسيس دفتر نمايندگی در تهران هستند.


اواخر شهرويور ماه محسن مقدس زاده، مدير کل مطبوعات خارجی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد گفت: «بحث تاسيس و راه اندازی دفتر نمايندگی بی بی سی در تهران از نظر ما اصلا موضوعيت نداشته و قابل بحث و طرح هم نيست.»


وی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، «ايرنا»، گفت: «اين بحث از نظر ما کاملا فاقد ارزش و پيگيری است و به هيچ عنوان قصد صدور چنين مجوزی برای فعاليت اين شبکه را در تهران نداريم.»


محسن مقدس زاده اشاره کرد که «پيش از اين، شبکه بی بی سی بحثی در خصوص تاسيس دفتر نمايندگی در تهران داشت که ما حتی مجوز ورود نماينده اين شبکه برای پيگيری اين بحث به تهران را هم صادر نکرديم.»


XS
SM
MD
LG