لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۰۷

سفر معاون رییس جمهور آمریکا به اروپا آغاز شد


آقای چینی روز پنجشنبه با مقامات گرجی در تفلیس مذاکره می کند. (عکس: AFP)

دیک چینی، معاون رییس جمهوری آمريکا روز چهارشنبه، در اولين مرحله از سفر اروپايی خود وارد آذربايجان شد. او قرار است به گرجستان، اوکرايين و ايتاليا نيز سفر کند.


آقای چینی قرار است روز پنجشنبه در گرجستان با مقامات تفليس ملاقات کند و سپس راهی اوکرايين می شود. او در پايان اين سفر برای شرکت در يک کنفرانس اقتصادی به ايتاليا می رود.


مسئله انرژی و ايجاد تعادل در تسلط روسيه بر بازار نفت، محور مذاکرات ديک چينی در اين سفرها است.


سفارت آمريکا در باکو، پايتخت آذربايجان، اعلام کرد سفر ديک چينی نشانگر حمايت دولت آمريکا از کشورهای همسايه جنوب روسيه است.


آقای چينی در باکو قرار است با الهام علی اف، رييس جمهوری اين کشور و ديگر مقامات بلندپايه آذربایجان ديدار و مذاکره کند. این کشور دارای منابع مهم گاز و نفت است.


در همین حال بسياری از ناظران بين المللی، دولت آذربايجان را به دليل سرکوب رسانه های مستقل و مخالفين سياسی مورد انتقاد شديد قرار داده و اعلام کرده اند که در انتخابات اخیر رياست جمهوری تقلب شده است.


پس از دیدار از آذربایجان، آقای چینی، روز پنجشنبه با مقامات گرجی در تفلیس مذاکره می کند.


يکی از مقام های ارشد دولت آمريکا که نخواست هويتش فاش شود به خبرگزاری «رويترز» گفت: گرجستان و ديگر کشورها در منطقه بايد بدانند که ما روابطمان را با اين کشورها ادامه می دهيم.


سفر آقای چينی به منطقه زمانی صورت می گيرد که تنش بين واشينگتن و مسکو در مورد گرجستان افزايش يافته است.


بحران در گرجستان، اوايل ماه اوت و پس از آن آغاز شد که دولت گرجستان تلاش کرد با حضور نظامی، تسلط خود را بر دو منطقه جدايی طلب اوستيايا جنوبی و آبخازيا تحميل کند.


اما اين اقدام گرجستان با واکنش ارتش روسيه مواجه شد که از آغاز دهه نود ميلادی و به دنبال فروپاشی اتحاد جماهير شوروی، به عنوان صلحبان در اين مناطق که صحنه درگيری جدايی طلبان و گرجستان بود مستقر شد.


ارتش روسيه نيروهای گرجستان را از دو استان جدايی طلب اين کشور رانده است و همچنان بخش هايی از خاک گرجستان را در اختيار دارد. روسيه همچنين استقلال دو منطقه جدايی طلب را به رسميت شناخته است.


آمريکا و بسياری از کشورهای ديگر تصميم روسيه در به رسميت شناختن استقلال مناطق جدايی طلب اوستيای جنوبی و آبخاز را محکوم کردند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG