لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۴۳

جنگ کوکا کولا و پپسی درایران


فورچن می نويسد که شرکت های کوکا کولا و پپسی از طريق شعبه های خود در ايرلند هزاران گالن نوشابه به ايران می فرستند.

مجله امريکايی معروف فورچن که در مورد مسايل مالی و اقتصادی مطلب چاپ می کند، جلد این شماره اخير خود را به جنگ کوکاکولا و پپسی کولا در ايران اختصاص داده است.


به نوشته فورچن، کوکاکولا و پپسی کولا، ۵۰ درصد از بازار يک ميليارد دلاری نوشابه در ايران را در اختيار دارند و ۵۰ درصد ديگر بازار در دست شرکت زمزم بنياد مستضعفان است.


اين مجله از قول «مولی ميلروايز»، سخنگوی وزارت خزانه داری آمريکايی می گويد که امريکا در مورد تجارت مربوط به مواد غذايی انعطاف به خرج داده است.


فورچن می نويسد که شرکت های کوکاکولا و پپسی کولا از طريق شعبه های خود در ايرلند هزاران گالن نوشابه به ايران می فرستند.


فورچن از تبليغات عليه اين دو نوشابه از سوی برخی از اصولگرایان خبر می دهد. به نوشته این مجله، برخی از جمله مهدی مينايی، دبير اجرايی «مجمع مطالبات مردمی»، در تلويزيون ايران می گويد که پپسی به انگليسی در واقع به معنی آن است که «هر پول خرج شده موجب بقای اسراييل می شود». به نوشته فورچن، در مورد کوکا نیز تبلیغات مشابه ای صورت گرفته است.مجله فورچن از قول يک مغازه دار ايرانی می نويسد که «من با مشتريان خود شوخی می کنم که اين کالاهای آمريکايی را نخريد ولی آنها توجه نمی کنند و بيشتر به خريدن اين کالاها علاقه مند می شوند.»

فورچن می نويسد آقای مينايی سخت می کوشد تا مارک های آمريکايی در ايران ممنوع شوند.


اين مجله می نويسد: مهدی مينايی ترجيح می دهد که مردم کشورش زمزم کولا بنوشند ولی جوانان ايرانی چندان مانند همسايگان عرب این کشور به فکر درگيری های فلسطين نيستند و مردم ايران طبق برخی از نظرسنجی ها، از مقابله دولتشان در مورد غنی سازی اورانيوم خسته شده اند.


فورچون می افزايد تظاهرات ضد امريکايی فقط تعداد کمی را در این کشور به خود جذب می کند.


اين مجله از قول يک مغازه دار ايرانی با اشاره به کوکاکولا و پپسی کولا می نويسد که «من با مشتريان خود شوخی می کنم که اين کالاهای آمريکايی را نخريد ولی آنها توجه نمی کنند و بيشتر به خريدن اين کالاها علاقه مند می شوند.»


فورچن نگاهی به تاريخچه حضور اين دو نوشابه امريکايی در ايران می اندازد و می نويسد اگر چه پپسی کولا ديرتر از کوکاکولا وارد بازار ايران شد ولی فتوای يک آيت الله عليه پپسی که صاحبان امتياز ايرانی آن بهايی بودند، موجب تسلط کوکاکولا بر بازار ايران شد.


XS
SM
MD
LG